czwartek, 04 marca 2021r.

Próbna matura już w marcu. Uczniowie pójdą na egzamin do szkół

Data publikacji: 2021-02-18 20:27
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-23 14:06
Próbna matura już w marcu. Uczniowie pójdą na egzamin do szkół
Podobnie jak ubiegłoroczna matura, próbny egzamin w 2021 r. odbywać się będzie w rygorze sanitarnym. Fot. Dariusz Gorajski  

Za niespełna dwa tygodnie tegoroczni maturzyści znów zasiądą w szkolnych ławkach, ale tylko po to, by przećwiczyć najważniejszy egzamin w życiu. 3 marca rozpoczynają się bowiem  próbne matury. Dwa tygodnie po maturzystach – 17 marca sprawdzić swoje umiejętności, również stacjonarnie, będą mogli ósmoklasiści.

Centralna Komisja Egzaminacyjna wyznaczyła harmonogram tegorocznych próbnych egzaminów maturalnych. Zainteresowane szkoły, bo test diagnostyczny jest nieobowiązkowy, będą mogły zorganizować próby od 3 do 16 marca.  Egzaminy mają być przeprowadzane w szkołach, z zachowaniem reżimu sanitarnego i zasad, jakie obowiązywały na maturze w 2020 roku.

Próbna matura inna niż przed rokiem

Jednak matura w tym roku będzie się nieco różniła od ubiegłorocznej – już jesienią minionego roku minister edukacji zapowiadał, że materiał zostanie uszczuplony o 20-30 procent. W 2021 roku nie będzie obowiązku zapisywania się na jeden z egzaminów dodatkowych na poziomie rozszerzonym. Matura – podobnie, jak w 2020 r. – będzie przeprowadzona tylko pisemnie. Wyjątkowo do egzaminów ustnych z języka polskiego, języka mniejszości narodowej,  mniejszości etnicznej, języka regionalnego albo języka obcego nowożytnego będą mogli przystąpić ci, którym taki egzamin potrzebny będzie w postępowaniu rekrutacyjnym na studia na uczelniach zagranicznych.

Nastroje młodzieży przed maturalna próbą są różne, bo nauka zdalna wymagała samodyscypliny, jednak większość cieszy się, że spotka się znów w szkołach, prawie w normalnych warunkach. Możliwość zorganizowania próbnej matury pozytywnie oceniają także sami nauczyciele.

- Kiedy tylko ministerialne rozporządzenie dało nam taka możliwość, zorganizowaliśmy testy diagnostyczne dla młodzieży. Jesteśmy już po pierwszej próbie,  która odbyła się od 8 do 11 lutego – to egzamin we współpracy z wydawnictwami – wyjaśnia Ewa Budziach, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im.Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie. – Każdego roku przeprowadzamy dwie próby maturalne dla każdego rocznika i cieszymy się,  że mimo pandemii tegoroczni maturzyści nie będą takich testów pozbawieni.

Młodzież przygotowana do egzaminu

Młodzież z I LO  - zdaniem dyrektorki – jest dobrze przygotowana do egzaminu i trochę uspokojona poluzowaniem wymagań.

- Nauczyciele organizują podstawę programową, która nie została zmniejszona, mniejszy jest wyłącznie zakres umiejętności maturalnych – wyjaśnia Ewa Budziach. – Matura jest sprawdzianem wiedzy ze wszystkich etapów nauczania. Żałujemy tylko, że obecne roczniki nie maja szansy na egzaminy ustne, które uczą młodych ludzi – szczególnie z języka ojczystego, ale także języków obcych -  umiejętności retorycznych i sprawnego komunikowania.

Maturalny - na razie  próbny - maraton zacznie się 3 marca o godz. 9 testem z języka polskiego, 4 marca młodzież zmierzy się z matematyką, 5 marca – z językiem angielskim. Testy dla preferujących inne języki obce będą realizowane w dniach od 8 do 10 marca w stopniu podstawowym i rozszerzonym.  Także od 8 do 16 marca młodzież pochyli się nad arkuszami z innych przedmiotów: chemii, biologii, geografii, informatyki.

Właściwe egzaminy dojrzałości w 2021 roku odbędą się od 4 do 20 maja.

(kel)

Komentarze

entuzjasta
2021-02-23 14:03:36
Na fotografii widzimy, jak gamoń pedagogiczny specjalnym urządzeniem sprawdza istnienie mózgu w głowie ogłupionego przez szkołę ucnia.
toi
2021-02-19 08:13:00
a ta jeszcze hełm niech nałoży

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ