niedziela, 05 lipca 2020.
Strona główna > Nauka > Porozmawiajmy o wojnie

Porozmawiajmy o wojnie

Porozmawiajmy o wojnie
Data publikacji: 2019-09-09 06:57
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Wywietleń: 1177 413677

W poniedziałek (9 września) i wtorek można wziąć udział w dyskusjach poświęconych drugiej wojnie światowej. Pierwsza rozpoczyna się o godz. 18 w auli Książnicy Pomorskiej przy ul. Podgórnej 15/16 w Szczecinie, wtorkowa - o godz. 17 w Centrum Dialogu "Przełomy" na pl. Solidarności.

Dyskusja w Książnicy odbywa się pod hasłem "80. rocznica wybuchu II wojny światowej - historia i współczesność". Uczestnicy wydarzenia będą rozmawiać o takich zagadnieniach jak m.in. przyczyny wybuchu konfliktu, bombardowanie Wielunia, wpływ wojny na współczesność. Rozmawiać mają: historyk prof. Tomasz Sikorski, historyk dr Wojciech Wichert oraz prawnik mec. Michał Lizak. Spotkanie poprowadzi Mariusz Brzostek, konsultant Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Szczecinie, czyli organizatora wydarzenia.

Z kolei we wtorek francuski historyk Pierre-Frédéric Weber wygłosi wykład zatytułowany  „Francja wobec Polski we wrześniu 1939 roku”.

Po wybuchu drugiej wojny światowej 1 września 1939 roku pomoc Polsce zadeklarowały Francja i Wielka Brytania. Polskie społeczeństwo z entuzjazmem i nadzieją przyjęło wypowiedzenie Niemcom wojny przez oba alianckie rządy, do czego doszło 3 września. Niestety, wbrew umowom i oczekiwaniom, nie doszło ani do bombardowania Berlina przez Brytyjczyków, ani do wkroczenia armii francuskiej na terytorium Niemiec od Zachodu. Wydarzenia te do historii przeszły pod nazwą „dziwnej wojny”, w wyniku której Polska została pozostawiona sama sobie.

O tym, dlaczego alianci, a przede wszystkim Francuzi, zachowali się w taki sposób, opowie Pierre-Frédéric Weber. Francuski historyk przypomni ewolucję polsko-francuskich relacji od czasów pierwszej wojny światowej oraz przeanalizuje powody, które mogły wpłynąć na brak reakcji rządu francuskiego we wrześniu 1939 roku.

Po wykładzie zaplanowana jest dyskusja.

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Porozmawiajmy o wojnie Porozmawiajmy o wojnie

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie