niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Nauka > Polska potrzebuje uczelni badawczych

Polska potrzebuje uczelni badawczych

Polska potrzebuje uczelni badawczych
Data publikacji: 2016-09-08 14:33
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:50
Wywietleń: 1720 154002

W Polsce brakuje uczelni na najwyższym światowym poziomie, dlatego konieczne jest powstanie przynajmniej kilku elitarnych uczelni badawczych – powiedział wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas 11. Forum Ekonomicznego Młodych Liderów.

– Jeżeli chcemy odtworzyć polskie elity musimy doprowadzić do powstania przynajmniej kilku uczelni elitarnych badawczych – zaznaczył. Wicepremier zwrócił uwagę, że co roku spora część najzdolniejszych polskich maturzystów zamiast studiować na najlepszych polskich uczelniach, które są przeciętne w skali świata, wyjeżdża studiować na prestiżowe światowe uczelnie.

– Nie łudźmy się, większość z nich już do Polski nie wróci. Stracimy ich bezpowrotnie, a przecież są to najzdolniejsi młodzi Polacy. Jeżeli nie stworzymy uczelni, które będą kształcić na poziomie konkurencyjnym, to co roku będzie pogłębiało się zjawisko drenażu mózgów – ocenił Gowin. Zwrócił uwagę, że czołowe, najlepsze uczelnie na świecie nie kształcą więcej niż 15 tys. studentów. Dla przykładu podał, że Uniwersytet Warszawski kształci 50 tys. studentów, a Uniwersytet Jagielloński około 45 tys.

– Oznacza to, że kształcenie na polskich uczelniach ma charakter masowy ze wszystkimi tego negatywnymi skutkami – mówił. Jak zaznaczył uczelnie badawcze to są ośrodki, które kształcą znacznie mniejszą liczbę studentów, ale równocześnie odciążeni od nadmiaru zajęć dydaktycznych studenci poświęcają się badaniom naukowym.

– Bardzo często proces kształcenia na uczelniach badawczych polega na tym, że nie ma tam tradycyjnych zajęć, tylko studenci są zapraszani przez wybitnych naukowców do prowadzenia wraz z nimi badań naukowych – dodał minister.

Według Gowina, jeżeli chodzi o PKB to Polska sytuuje się na 24. miejscu na świecie, a biorąc pod uwagę nakłady na naukę, plasujemy się na miejscu 29. Jak zauważył, Polska wydaje na naukę mniej, niż byłoby nas stać. Dodał także, że jeżeli chodzi o osiągnięcia naukowe to Polska jest na miejscu 19 na świecie.

– Polska w rankingach naukowych wypada dobrze, natomiast polskie uczelnię wypadają źle. W najnowszym rankingu szanghajskim najlepsze polskie uczelnie spadły do piątej setki – to jest pewien paradoks, że naukowo stoimy tak dobrze, a uczelnię stoją tak słabo – podkreślił Gowin.

(pap)

Na zdjęciu: Jarosław Gowin   
Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Szkolnictwo ?
Opus dei jest za wykształceniem ? od kiedy ? W myśl zasady kościoła ; im bardziej tępy i głupi naród tym łatwiej nim rządzić . Po co te blebdoczenie ?
2016-09-11 09:09:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy