Sobota, 13 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Najlepsze uczelnie świata

Data publikacji: 18 sierpnia 2016 r. 11:44
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:42
Najlepsze uczelnie świata
 

Uniwersytety Jagielloński i Warszawski to jedyne polskie uczelnie, które znalazły się w tzw. rankingu szanghajskim (ARWU) - liście 500 najlepszych uczelni świata. UJ i UW znalazły się w piątej setce zestawienia. W poprzednich latach były w czwartej setce.

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska, publikowany jest od 2003 r. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. W tym roku po raz 14. najlepszą uczelnią świata został amerykański Harvard. Zaraz po nim w zestawieniu znalazły się również uczelnie z USA: Stanford oraz University of California z Berkeley. Najlepsza europejską uczelnią jest w rankingu brytyjski Cambridge, który w tym roku awansował na 4. miejsce zestawienia (rok temu był na miejscu 5.).

Jedyne polskie uczelnie, które znalazły się w zestawieniu - UW i UJ - zanotowały pierwszy od niemal początku istnienia rankingu zauważalny spadek pozycji - od ponad dekady zarówno Uniwersytet Warszawski, jak i Jagielloński zajmowały miejsca w czwartej setce zestawienia. W tym roku zajęły miejsca w ostatniej setce zestawienia (grupa uczelni z numerami od 401 do 500).

Dokładne miejsca uczelni na rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe uczelnie wymieniane są już tylko w grupach liczących 50 czy 100 uczelni.

Ranking szanghajski tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" czy "Science", liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni. W rankingu branych jest pod uwagę ponad 1000 uczelni, spośród których na liście pojawia się 500. (pap)

Fot. R.WOJCIECHOWSKI (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jarun
2016-08-22 21:58:35
"Jagielonka" powinna być w pierwszej trzydziestce najlepszych uczelni na świecie, a nie w czwartej setce. Wydział slawistyki -najlepszy na świecie. Stać nas na to. Polonistyka -najlepsza na świecie. Naturalne. Matematyka- w pierwszej dziesiątce. Wystarczy wspomnieć naszych przedwojennych matematyków. Archeologia, astronomia...o tutaj słyszę, że potrzebne duże pieniądze. Naprawdę? A Stephen Hawking. Zebrać tych najlepszych "zusammen" do kupy, to przy renomie uczelni, każdy się garnie aby grać w tej drużynie. Resztę państwowych uczelni okroić z niepotrzebnych narośli-wydziałów ze śmiesznymi kierunkami przypominającymi kursy na magistra.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA