Niedziela, 26 marca 2023 r. 
9 szczecin
REKLAMA

Pięciu lekarzy ze Szczecina wśród stu najbardziej wpływowych medyków

Data publikacji: 06 marca 2023 r. 11:14
Ostatnia aktualizacja: 07 marca 2023 r. 13:13
Pięciu lekarzy ze Szczecina wśród stu najbardziej wpływowych medyków
Prof. Jan Lubiński to zdaniem jurorów Pulsu Medycyny najbardziej wpływowy medyk w Szczecinie.  Fot. Ryszard Pakieser  

Pięciu naukowców ze Szczecina znalazło się na liście stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie. Zestawienie opublikował, już po raz dwudziesty, portal Puls Medycyny. 

Najlepszy wynik zanotował prof. Jan Lubiński. Jest na miejscu 36. Jan Lubiński to specjalista od patomorfologii i genetyki klinicznej; kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, kierownik Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych; członek Rady ds. Diagnostyki Molekularnej; wyróżniony 2. miejscem wśród Polaków w prestiżowym rankingu Top Medicine Scientist.

Psychiatra prof. Jerzy Samochowiec zajął pozycję 39. To kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii PUM, prorektor ds. nauki na tej uczelni; do 8 czerwca 2022 r. prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, a następnie członek zarządu PTP; uhonorowany Nagrodą Indywidualną Ministra Zdrowia za całokształt dorobku obejmującego znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej i organizacyjnej; redaktor naczelny czasopisma „Archives of Psychiatry and Psychotherapy”; członek Rady Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej; współautor zaleceń Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Sekcji Farmakoterapii Polskiego Towarzystwa Badań nad Uzależnieniami „Farmakoterapia alkoholowych zespołów abstynencyjnych”, „Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w zakresie postępowania diagnostycznego i terapeutycznego u chorych ze schizofrenią o wczesnym początku”.

Kolejny naukowiec ze Szczecina to prof. Mieczysław Walczak. Jest siedemdziesiąty piąty na liście. Jest specjalistą pediatrii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej. To kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii, Chorób Metabolicznych i Kardiologii Wieku Rozwojowego PUM; naczelny lekarz SPSK-1 PUM w Szczecinie, konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej; przewodniczący Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego; dyrektor Podyplomowej Szkoły Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego; przewodniczący Zespołu Koordynacyjnego ds. Stosowania Hormonu Wzrostu oraz Zespołu Koordynacyjnego ds. Chorób Ultrarzadkich; członek Rady ds. Chorób Rzadkich.

W rankingu uwzględniono także - na pozycji 81. - rektora PUM, prof. Bogusława Machalińskiego. Rektor uczelni to specjalista chorób wewnętrznych, hematologii, transplantologii klinicznej; kierownik Katedry Fizjopatologii i Zakładu Patologii Ogólnej PUM; ordynator Oddziału Transplantacji Szpiku w Klinice Hematologii z Oddziałem Transplantacji Szpiku SPSK nr 1 w Szczecinie; zastępca przewodniczącego rady Agencji Badań Medycznych (2019-2025).

Na miejscu 94. znalazł się prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych i wirusologii; kierownik kliniki PUM na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym, Chorób Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie; konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych; prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS; członek zarządu European Society for Translational Antiviral Research.

Za najbardziej wpływową osobę w medycynie w Polsce uznano prof. Henryka Skarżyńskiego, kierownica Światowego Centrum Słuchu. 

(as)

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Ala
2023-03-07 12:44:16
Dobrze gadasz. Ten bandyta z nr 94 powinien siedzieć w pace z art 255kk, a może i jeszcze kilka innych by sie znalazło
@.
2023-03-07 08:42:32
Po której dawce jesteś, że tak bredzisz? Skrzepy już chyba dotarły do mózgu.
.
2023-03-06 21:15:12
Zadnych szurów,antyszczepow pro ruskich, altmendow i innych szamanow nie ma na liscie? dziwne aaa bo to nie ta lista
Ala
2023-03-06 19:17:09
Nr 94 powinien być pierwszy, jego pracownik chciał mnie z autobusu wyrzucić, że śmiałam jechać, a nie siedzieć w zamknięciu, a sam roznosił covid, poruszając się wśród zdrowych. Nr 94 co on jeszcze by zaproponował, oprócz wymienionych wyżej, obozy dla nieszczepow, a jak się nie nawrócą to tylko eutanazja w tej trumnie wynalezionej w Szwajcarii, a tak poważnie powinien mieć sprawę karną, za nawoływanie do działań niezgodnych z konstytucją. Więc, to on nr 1
Miki
2023-03-06 17:48:17
Nie wiedziałam że kierujący kliniką to kierownica??
Halo cenzorze!
2023-03-06 17:42:31
Dlaczego wpisy przypominające o tym że Parczewski popełnił przestępstwo z art 255kk nie są publikowane? Dlaczego boicie się prawdy?
Prawda
2023-03-06 15:14:23
Mam nadzieję że ktoś wieście powie o szczepionkach prawde a nie kasa sięicz
Szczecin
2023-03-06 12:40:07
jest najbardziej dumny z numeru 94 - zakaz przemieszczania i godzina policyjna dla niezaszczepionych berbelucha. A prawda o "pandemii" i "szczepionce" powoli wychodzi na swiatlo dzienne. Tak dla naukowcow. Nie dla slugusow bigfarmy.
Nie pacjent
2023-03-06 12:18:11
Gratulacje medykom szczcinskim, chociaż to na otarcie łez po radyjku Szczecin.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA