W niedzielę poznaliśmy najlepszych naukowców naszego regionu. Dziewięcioro uczonych otrzymało Zachodniopomorskiego Nobla za osiągnięcia z ubiegłego roku. Reprezentują bardzo różne dziedziny nauki. Nagrodę przyznano już po raz dwudziesty pierwszy.
- Nie wyobrażam sobie, żeby nowoczesna cywilizacja bez nauki mogła funkcjonować na odpowiednim poziomie - stwierdził na konferencji prasowej prof. Jan Lubiński z kapituły Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki przyznającego Noble.
W dziedzinie nauk humanistycznych Nobla zdobył prof. Jorg Hackmann z Uniwersytetu Szczecińskiego. Napisał ważną pracę poświęconą kwestii kształtowania się społeczeństwa obywatelskiego.
- Jest liderem w zakresie rozwijania współpracy polsko - niemieckiej - poinformował prof. Waldemar Tarczyński, rektor US. - Został powołany na dyrektora naszego obiektu współpracy polsko - niemieckiej w Kulicach.
Za osiągnięcia w naukach podstawowych uhonorowano dr Xin Wiena z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Prowadzi on badania nad wykorzystywaniem surowców odpadowych do otrzymywania nowoczesnych materiałów magazynujących energię.
W dziedzinie nauk technicznych najlepszy okazał się prof. Adam Słowik z Politechniki Koszalińskiej. Jego osiągnięcia to inspirowane naturą populacyjne algorytmy optymalizacyjne i ich zastosowania.
Prof. Katarzyna Szopik - Depczyńska jest ekonomistką z US. Jej specjalizacja: konkurencyjność gospodarki oraz zrównoważony rozwój.
- Tegoroczna laureatka wyróżniła się wyjątkowymi wynikami, a zwłaszcza prezentacją tych wyników w czasopismach z listy filadelfijskiej - powiedział prof. Tarczyński. - Osiągnięcie jest też wyjątkowe, ponieważ pani profesor podjęła tematykę innowacyjności w nauce, ale w aspekcie makroekonomicznym w kontekście ekonomii cyrkularnej, badań na konkurencyjnością, gospodarki rozpatrywanej na poziomie krajów, ale i zrównoważonego rozwoju. Są to zagadnienia, które będą rozstrzygały o rozwoju cywilizacji w świecie, o tym, jak będzie się rozwijała gospodarka.
W dziedzinie nauk rolniczych Nobla otrzymała prof. Małgorzata Sobczak z ZUT. Opracowała nowe metody podnoszące wartość odżywczą i walory smakowe produktów mięsnych.
Prof. Andrzeja Ossowskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego nagrodzono za innowacyjne metody identyfikacji zwłok.
- Gdy do niej przyszedłem, genetyka sądowa dopiero raczkowała - wspominał laureat. - W Szczecinie w 2002 roku genetyki sądowej jako takiej nie było. Teraz jest moim głównym nurtem badawczym. Jest to genetyka zajmująca się identyfikacją osób, ale też analizą dowodów rzeczowych. Opracowujemy nowe technologie służące kryminalistyce.
W dziedzinie nauk o morzu za najlepszych zostali uznani prof. Leszek Chybowski z Akademii Morskiej oraz prof. Marek Gryta z ZUT. Ten pierwszy jest ekspertem od technologii dotyczących bezpieczeństwa i niezawodności urządzeń i silników okrętowych, ten drugi oczyszcza wody zaolejone z transportu morskiego technikami membranowymi.
- Instalacje do odwróconej osmozy każdego dnia produkują miliony metrów sześciennych wody odsolonej. Udało się zejść z kosztami produkcji do poziomu 2 złotych na metr sześcienny. To daje szanse na pozbycie się kryzysu wodny pitnej w dowolnym miejscu na świecie - wyjaśniał prof. Gryta.
Zachodniopomorskiego Nobla otrzymał także prof. Kamil Kuskowski z Akademii Sztuki. Kapituła zwróciła uwagę na jego wystawę "Wer im glaushaus sitzt, sollte mi steinen werfen" ("Kto siedzi w szklanym domu, powinien rzucać kamieniami") w galerii Kunsthaus w Wiesbaden.
Wartość nagrody to 15 tysięcy złotych.©℗
Alan Sasinowski