Parlamentarzyści, eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także działacze społeczni oraz reprezentanci młodzieży rozmawiali w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. W obradach uczestniczył minister nauki Dariusz Wieczorek.
Konferencja została zorganizowana pod patronatem wicemarszałkini senatu Rzeczypospolitej Polskiej Magdaleny Biejat we współpracy z Akcją Uczniowską. Było to kolejne spotkanie poświęcone zdrowiu psychicznemu młodych ludzi.
– Cieszę się, że spotykamy się już po raz kolejny, bo temat, który będzie tu omawiany jest niezwykle istotny – mówił podczas otwarcia konferencji minister Wieczorek. – Problemy związane ze zdrowiem psychicznym dotykają także studentów. Będziemy starali się je rozwiązywać we współpracy z samorządami studenckimi. Będziemy także namawiać uczelnie, aby z uwagą monitorowały sytuację i odpowiednio na nią reagowały – dodał minister.
W 2021 r., w trosce o jakość funkcjonowania środowiska akademickiego w czasie stanu epidemii wirusa SARS-CoV-2, ówczesne Ministerstwo Edukacji i Nauki (obecnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) zwróciło się do uczelni z prośbą o przekazanie informacji dotyczących działań w zakresie wsparcia psychologicznego dla członków wspólnoty uczelni, sposobów jego monitorowania, a także zakresu współpracy z funkcjonującym w uczelni samorządem studenckim.
Ze względu na ważkość tematu, w maju 2024 roku przeprowadzono ponowne badanie, z tym że zakres badania oprócz aktywności uczelni na rzecz dobrostanu studentek i studentów oraz doktorantek i doktorantów objął również nauczycieli akademickich oraz pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. Ankieta została skierowana do 106 uczelni publicznych oraz niepublicznych.
Analiza ankiet pozwoli na wskazanie dalszych możliwych działań Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego studentek i studentów oraz pracowników uczelni.
(as)