Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali w środę trzej naukowcy pracujący w USA: Moungi G. Bawendi z Massachusetts Institute of Technology, Louis E. Brus z Columbia University oraz Alexei I. Ekimov z Nanocrystals Technology.
Naukowcy nagrodzeni zostali za odkrycie i syntezę kropek kwantowych, najmniejszych cząstek w nanotechnologii. Ich prace pozwoliły stworzyć m.in. ekrany telewizorów i komputerów, które lepiej oddają kolory i są jaśniejsze.
W uzasadnieniu Komitet Noblowski rozwinął, że badania noblistów przynoszą "wielkie korzyści ludzkości". Kropki kwantowe rozświetlają obecnie ekrany komputerów i telewizorów opartych na technologii QLED. Biochemicy i lekarze wykorzystują je w mapowaniu tkanek biologicznych - pozwalają śledzić zachodzące tam procesy. Naukowcy uważają, że w przyszłości mogą przyczynić się do powstania elastycznej elektroniki, maleńkich czujników, cieńszych ogniw słonecznych i szyfrowanej komunikacji kwantowej.
Pierwszą kobietą uhonorowaną w dziedzinie chemii była w 1911 r. Maria Skłodowska-Curie. Nagrodzono ją za wydzielenie czystego radu i uzyskanie radu w postaci krystalicznej.
Laureaci podzielą się po równo nagrodą w wysokości 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł). (PAP)