Niedziela 24 października 2021r. 
REKLAMA

„Nigdy więcej nauki zdalnej”. Trwa zbiórka podpisów

Data publikacji: 2021-09-28 12:43
Ostatnia aktualizacja: 2021-10-01 00:02
„Nigdy więcej nauki zdalnej”.  Trwa zbiórka podpisów
Fot. pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)  

Edukacja zdalna wpłynęła negatywnie nie tylko na zdrowie psychiczne i fizyczne uczniów, ale również całych rodzin oraz nauczycieli. Dlatego Fundacja Rzecznik Praw Rodziców mówi – nigdy więcej edukacji zdalnej.

- Dzieci wróciły do szkoły odmienione: smutne, bez życia, zapału i chęci do nauki – stwierdza  Sylwia Kloc, nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 16 w Szczecinie, a jednocześnie koordynatorka społecznej inicjatywy „Nigdy więcej nauki zdalnej” w Zachodniopomorskiem. - O problemach psychicznych uczniów mówi się dziś wiele, ale skutki nauki zdalnej odczuli także nauczyciele i rodzice – tu jednak nie ma badań i raportów. Polska należy do tych krajów, gdzie szkoły w roku 2020 i 2021 najdłużej prowadziły nauczanie na odległość.  W okresie 14 miesięcy nauki czas edukacji zdalnej większości polskich uczniów wyniósł 12 miesięcy. Ta sytuacja nie może się już powtórzyć.

Sylwia Kloc podkreśla, że w razie zakażenia koronawirusem w placówkach oświatowych izolacja pewnych grup jest wskazana, ale nie można zamykać całych szkół.

- Raporty o szkodliwości nauki przy komputerze pokazały w jak fatalnej kondycji są nasze dzieci. Domowa izolacja bardzo mocno wpłynęła na te wrażliwsze, które do dziś korzystają z pomocy psychologów i psychiatrów, wiele z nich jest w depresji, niektóre mają za sobą próby samobójcze  – mówi nauczycielka, która jest jednocześnie matką trójki dzieci.

Zdalnego nauczania nie wytrzymywali także rodzice, bo szkoła większość obowiązków przerzuciła właśnie na nich. Nauce poza murami szkoły nie sprzyjały również warunki lokalowe w polskich domach.

- Jako nauczyciel i rodzic nie jestem w stanie wyobrazić sobie kolejnego roku zdalnej nauki, podobnie zresztą jak większość rodziców, którzy bardzo chętnie podpisują listy poparcia dla inicjatywy „Nigdy więcej nauki zdalnej” – mówi matematyczka. - W złym stanie są także nauczyciele: wypaleni, zmęczeni, z zerową chęcią walki o pracę, o ucznia. Poczucie, że uczę dwie osoby z trzydziestu siedzących przed monitorem komputera i w ogóle nie zajmujących się nauką, jest bowiem bardzo dołujące.

Fundacja wyznaczyła sobie czas na zbiórkę podpisów do 1 grudnia. Dodatkowe informacje, formularze i instrukcje, jak złożyć podpisy, dostępne są na stronie https://rzecznikrodzicow.pl/ ©℗

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@gulgul
2021-09-30 23:58:38
Jest taka inicjatywa, ale uczniowska: https://twitter.com/VLOUNDERGROUND
@gulgul
2021-09-28 15:32:46
Możesz się zamknąć z dzieckiem w szafie i samemu uczyć, nie ma problemu w Polsce prawo pozwala na lekcje w domu...
Gulgul
2021-09-28 14:21:46
A kiedy będzie akcja "rodzice za zdalna szkoła"? Są tacy rodzice, są uczniowie którzy marzą o powrocie do nauki zdalnej. Chętnie się przyłączę.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ