niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Matematycy do szkoły

Matematycy do szkoły

Matematycy do szkoły
Data publikacji: 2015-10-10 22:51
Ostatnia aktualizacja: 2015-10-13 15:43
Wywietleń: 2006 27275

Matematyka od lat lat jest piętą achillesową polskich uczniów. Na każdym etapie kształcenia najsłabiej wypada egzamin właśnie z tego przedmiotu. Jak pokazują najnowsze badania część winy za to ponoszą sami matematycy.

Najnowszy raport Instytutu Badań Edukacyjnych podaje, że ok. 20 proc. nauczycieli matematyki na każdym z trzech etapów kształcenia nie posiada podstawowej wiedzy matematycznej. Szokujący dla badaczy był fakt, że aż 55 proc. badanych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej uznało, że można dzielić przez zero. – To wcale nie znaczy, że wszyscy nauczyciele źle uczą. Jednak stwierdziliśmy, że aż 20 proc. z nich nie ma podstawowej wiedzy matematycznej – powiedziała dr Monika Czajkowska z Pracowni Matematyki IBE.

Zdaniem ekspertów IBE taki brak kompetencji matematycznej jest niebezpieczny dla uczniów. Część matematyków słabo zna podstawę programową, traktując podręcznik jako jedyne źródło do pracy na lekcji. Za rzadko aktywizują uczniów, lekcja polega na schematycznym podejściu do rozwiązywania testów. Brakuje im też metod, którymi mogliby skutecznie nauczyć. Wielu zdaje sobie z tego sprawę. Około 80 proc. badanych wykazało potrzebę wsparcia w pracy z uczniami zdolnymi i tymi z trudnościami matematycznymi. Około 60 proc. pedagogów potrzebuje wsparcia w zakresie komunikacji, a 40 proc. w zakresie dyscypliny.

- Ważne jest dostosowanie metod pracy do poziomu uczniów. W naszej szkole wprowadziliśmy podział na grupy ze względu na reprezentowany przez nich poziom matematyki. Najlepsi realizują podstawę programową i zakres szczecińskiego Gimnazjum nr 16. Natomiast najsłabsi mają zajęcia z prostymi, obrazowymi przykładami. Dostrzegamy już efekty takiej pracy naszych matematyków - mówi Iwona Potrykus, dyrektor Gimnazjum nr 34 w Szczecinie.©℗

Elżbieta KUBERA

Więcej w poniedziałkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

Królowa jest tylko jedna
W końcu zmieniło się podejście do królowej nauk. Kiedy wreszcie uczniowie zrozumieją, że osoba nie znająca matematyki, nie ma prawda egzystencji w dzisiejszych czasach, w których jest ona elementarnym minimum.
2015-10-13 13:23:43
rorvik
Nareszcie ktos poruszyl ten temat. Nauczanie matematyki powinno zmienic sie diametralnie. Halo! Slyszy mnie ktos?
2015-10-12 10:01:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy