Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie rozpoczął nabór chętnych osób do programu „Doktorat wdrożeniowy” przygotowanego przez resort nauki. Doktoranci przygotują rozprawę, której wyniki badań zostaną wykorzystane w konkretnym przedsiębiorstwie. Tegoroczny nabór wniosków potrwa do końca maja.
- Taka forma doktoratu jest szansą dla przedsiębiorców na rozwiązanie technologicznego problemu, z którym firma zmaga się od lat – powiedział prof. Rafał Rakoczy, dyrektor Szkoły Doktorskiej ZUT.
Osoba, która przystąpi do programu będzie pracowała w dwóch miejscach – przedsiębiorstwie i jednostce naukowej. Co miesiąc otrzyma stypendium z MNiSW, które wynosi 3450 złotych. Nad całością jej kształcenia będzie czuwało dwóch opiekunów merytorycznych. Jeden - z ramienia uczelni, drugi - wskazany przez przedsiębiorstwo.
- Zagraniczne ewaluacje efektów doktoratów tego typu udowodniły, że przedsiębiorstwa, które uczestniczyły w programie wykazują wyższą aktywność patentową i szybciej zwiększają zatrudnienie. Takie dane płyną do nas m.in. z Danii – zaznaczył prof. Rafał Rakoczy.
Firmy oprócz tego, że będą miały najlepszych specjalistów pracujących nad innowacyjnymi produktami lub usługami, będą mogły odliczyć od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów osobowych związanych z zatrudnieniem doktoranta.
Wszelkich informacji dot. kolejnej edycji doktoratów wdrożeniowych udziela prof. Rafał Rakoczy. Osoby zainteresowane programem proszone są o kontakt telefoniczny (91 449 43 32) lub e-mailowy (rafal.rakoczy@zut.edu.pl).
(as)
Fot. Dariusz Gorajski