Poniedziałek 06 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Setna rocznica Zaślubin Polski z Morzem

Data publikacji: 2020-02-10 17:39
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-11 17:38
Setna rocznica Zaślubin Polski z Morzem
 

Sto lat temu, 10 lutego 1920 r., w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny z morzem, zorganizowane dla uczczenia włączenia Pomorza w granice odrodzonej Polski. Aktu dokonał jeden z najbardziej zasłużonych polskich dowódców, współtwórca Błękitnej Armii – gen. Józef Haller, który wrzucił do Zatoki Puckiej platynowy pierścień. Główne uroczystości rocznicowe zorganizowano w poniedziałek w Pucku.

Rano w Pucku odbyła się rekonstrukcja zdarzeń sprzed stu lat.

W uroczystościach jubileuszowych wziął udział prezydent RP Andrzej Duda, który m.in. odsłonił tablicę upamiętniającą 100. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem i powrotu Pomorza do Macierzy, a wraz z burmistrz Pucka Hanną Pruchniewską – tablicę upamiętniającą puckiego działacza niepodległościowego Antoniego Miotka. Po mszy świętej w farze, w porcie rybackim obok nowego słupka zaślubinowego złożono wieńce. Symboliczną wiązankę kwiatów do wód Zatoki Puckiej zrzucił śmigłowiec Marynarki Wojennej.

 

Według Andrzeja Dudy, powrót Polski nad morze był najważniejszym wydarzeniem, jeśli chodzi o odbudowę polskiego państwa w znaczeniu gospodarczym.

– Dlatego, że fundamentem tej nowo kształtującej się Polski była Gdynia, której budowa rozpoczęła się zaraz po tym, kiedy Polska wróciła nad Bałtyk – mówił prezydent. – I potem dzięki temu możliwe było rozwijanie naszego państwa, rozwijanie eksportu. Otworzyły się oceany i morza całego świata dla naszych żeglarzy, dla naszej bandery, dla naszych marynarzy, także dla naszej marynarki wojennej.

W puckich uroczystościach wziął udział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, a także przedstawiciele szczecińskich instytucji i przedsiębiorstw z branży morskiej, m.in. Akademii Morskiej, Urzędu Morskiego czy Polskiej Żeglugi Morskiej.

Uroczystości zorganizowano w ramach Narodowych Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

(isz)

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@jarun
2020-02-11 16:52:25
Lepiej milczeć i sprawiać wrazenie idioty niż odezwac się rozwiewając wszelaka watpliwosc.
Jarun
2020-02-11 15:29:48
Cieszyli się pisowcy jak kibole śpiewali Tuskowi: "Donald matole -twój rząd obalą kibole". Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe. A teraz pisowski prezydent zbiera to, co PiS zasiał: pogardę i nienawiść.
CDN
2020-02-11 14:54:04
Ta hucpa kodziarzy opłacanych przez platfusow jeszcze bardziej zwieksza szanse na wybor Prezydenta ANDRZEJA DUDE w pierwszej rundzie.Zachowanie Kidawy to zenada.Kodziarzy 99,99% społeczeństwa ma głębokiej pogardzie.
Lehoo
2020-02-10 20:02:38
A o tym, że Kaszubi wygwizdali pajaca to już ani słowa (isz) nie napisał.
Wyresaz
2020-02-10 19:56:20
Minister Spraw Wewnętrznych nie potrafił zabezpieczyć właściwie Uroczystości Państwowych i dopuścił by grupka "kodziarzy" ubliżał Prezydentowi i Rzeczypospolitej. Mamy nadzieję, że wszyscy oni są wylegitymowani i odpowiedzą za swe czyny. To była uroczystość państwowa a nie wiec wyborczy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA