piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Programy nauczania poznamy w środę

Programy nauczania poznamy w środę

Programy nauczania poznamy w środę
Data publikacji: 2016-11-29 08:16
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:50
Wywietleń: 1492 177482

W środę Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikuje zupełnie nowe podstawy programowe do szkoły podstawowej oraz ramowe plany nauczania. Wiadomo już, że darmowy podręcznik - choć zmieniony - pozostanie, a od siódmej klasy dojdzie obowiązkowa nauka drugiego języka obcego.

Reforma edukacji, zakładająca likwidację gimnazjów i przywrócenie ośmioletniej szkoły podstawowej oraz czteroletniego liceum, ma wejść do szkół od przyszłego roku szkolnego.

- Pomimo, że od 1 września 2017 roku z nowej podstawy programowej uczyć się będą uczniowie klas pierwszych, czwartych i siódmych szkół podstawowych, to w środę przedstawimy podstawy programowe dla całego cyklu kształcenia, czyli do wszystkich klas szkół podstawowych: od pierwszej do ósmej - powiedziała Justyna Sadlak z biura prasowego MEN.

W poniedziałek minister Anna Zalewska zadeklarowała w radiu RMF FM, że darmowe podręczniki zostaną utrzymane. W tej chwili z darmowego podręcznika korzystają uczniowie od pierwszej do piątej klasy szkoły podstawowej i dwóch gimnazjalnych. Zgodnie z rozporządzeniem od przyszłego roku, miał on obowiązywać we wszystkich klasach obu tych etapów kształcenia. 

- Podręcznik pozostanie dla całej ośmioklasowej szkoły podstawowej, ale nie będzie to jeden podręcznik. Nauczyciel będzie mógł wybrać dowolny podręcznik z rynku. Szkoła otrzyma z ministerstwa pieniądze na podręczniki do zajęć obowiązkowych - wyjaśnia Justyna Sadlak.

Dotychczas obowiązkiem w szkołach podstawowych była nauka jednego języka obcego, zaś w gimnazjum - dwóch. Ministerstwo zapewnia, że obligatoryjna nauka drugiego języka obcego rozpocznie się w klasie siódmej. Jak będzie wyglądała nauka historii?  Szczegółów resort nie chce jeszcze zdradzać. Minister Zalewska w RMF zapowiedziała tylko: "Na historii siódmoklasiści nie zaczną od starożytności”.

Nowe podstawy programowe i ramowe plany nauczania zostaną opublikowane 30 listopada na stronie ministerstwa: reformaedukacji.men.gov.pl. Kto je przygotował? "Praktycy, dydaktycy, m.in. profesorowie specjalizujący się w poszczególnych dyscyplinach naukowych" - odpowiada ministerstwo. Ponad 27,5 tys. polskich szkół otrzyma z MEN pakiet informacji, dotyczący zmian w edukacji.

Elżbieta KUBERA

Fot. Robert STACHNIK (arch.) 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy