Piątek 01 lipca 2022r. 
REKLAMA

Nie dla chaosu w szkole

Data publikacji: 2016-11-19 17:28
Ostatnia aktualizacja: 2016-11-21 18:18
Nie dla chaosu w szkole
Kopiec z kredy przed Sejmem usypany przez uczestników ogólnopolskiej manifestacji "Nie dla chaosu w szkole", który ma symbolizować złamane kariery edukacyjne uczniów i zawodowe nauczycieli. Fot. PAP/Tomasz Gzell  

Pod hasłem "Nie dla chaosu w szkole" protestowali w sobotę (19 listopada) w Warszawie przeciwnicy zapowiedzianej reformy edukacji, w tym likwidacji gimnazjów. Uczestnicy demonstracji złożyli petycję do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o zaniechanie reformy.

Manifestacja rozpoczęła się w południe wiecem na pl. Piłsudskiego. Uczestniczyli w niej rodzice, nauczyciele, przedstawiciele samorządu terytorialnego, dyrektorzy szkół, samorządowcy i przedstawiciele świata nauki. Według głównego organizatora manifestacji - Związku Nauczycielstwa Polskiego - udział w niej wzięło ok. 50 tys. osób - w tym 35 tys. nauczycieli-członków związku. Ze Szczecina pojechały 1022 osoby. Organizatorami było kilkanaście organizacji i stowarzyszeń. Stołeczna policja oceniała, że na pl. Piłsudskiego o godz. 13 było ok. 15 tys. osób.

Zgromadzeni mieli flagi, trąbki, gwizdki i dzwonki oraz transparenty, na których można przeczytać m.in.: "Stop reformie edukacji", "Jesteśmy za ewolucją, nie za egzekucją", "Nie niszczcie naszego gimnazjum", "Gimnazja są super", "Nie zabijajcie edukacji", "Reforma - edukacyjny zamach stanu", "Dokąd zmierzasz, Polsko?", "Szczerzyć zęby prosta sprawa, a reforma nie zabawa" oraz "Protestuję, bo lubię uczyć". Wśród protestujących były też osoby, które miały przyczepione długie papierowe nosy - jak tłumaczyli – "nosy Pinokia dedykowane minister edukacji Annie Zalewskiej".

- Chcemy zaprotestować przeciwko chaosowi, zamętowi i demontażowi polskiej oświaty, który jest realizowany przez działania MEN i znalazł odzwierciedlenie w projektach ustaw - powiedział, otwierając demonstrację, prezes ZNP Sławomir Broniarz. - Parę dni temu pani premier Beata Szydło powiedziała, że będziemy tworzyć dobrą i bezpieczną szkołę. Apelujemy z tego miejsca do pani premier: nie burzcie tego, co mamy, co wspólnie tysiące nauczycieli, rodziców, samorządów terytorialnych, dyrektorów szkół, a przede wszystkim uczniów zbudowało w ciągu siedemnastu lat. Nie niszczcie dorobku gimnazjów.

Broniarz przekonywał, że "polska szkoła potrzebuje wsparcia, różnorodnej pomocy, ale na pewno nie potrzebuje pomocy w postaci koparek, spychaczy i dźwigów".

- Chcemy w spokoju, przewidywalności, w bezpiecznej atmosferze pracować. Nie oczekujemy żadnej reformy, żadnego zamętu, żadnego chaosu w wersji pani minister Anny Zalewskiej. (…) Chcemy godziwego wzrostu płac - mówił Broniarz. (pap)

 

Na zdjęciu: Kopiec z kredy przed Sejmem usypany przez uczestników ogólnopolskiej manifestacji "Nie dla chaosu w szkole", który ma symbolizować złamane kariery edukacyjne uczniów i zawodowe nauczycieli.   
Fot. PAP/Tomasz Gzell

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

JaKto
2016-11-21 18:05:19
Policzmy wolne: Wakacje: 8x2 miechy > 7x2 miechy
Oswiata w 2016 roku i dlugo-PiS...
2016-11-21 12:13:55
Do PO-nizszego komentarza: Polacy poprostu... z godz. 09:34 ! poprostu, pisze sie o-s-o-b-n-o a nie razem tzn. po prostu ! No i sam widzisz... jaki ty PO-ziom w drugim juz slowie swojego komentarza reprezentujasz ! Nie mowiac jak o tym, jak cie ten twoj byly Komunistyczno-PO-stkomunistyczny rzad PO-dszkolil i w ortografi ! A dosc... to mamy My was PO tych 68 latach (1945-2015) waszych kulawo za-KOD-owanych rzadow !!
Polacy poprostu mają już dość nieudolnych rządów PISu
2016-11-21 09:34:33
Takie demonstracje będą coraz częstsze i coraz liczniejsze
obłuda ZNP
2016-11-20 14:45:32
Rok temu 15 października 2015 pan Broniarz podpisał porozumienie programowe między ZNP a Zjednoczoną Lewicą, jednym z punktów tego porozumienia była likwidacja gimnazjów! Czytamy w nim: „ Powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej. Gimnazja to nieudany eksperyment oświatowy. Takie same cele edukacyjne można było osiągnąć, dokonując reformy podstawy programowej, bez zmiany struktury organizacyjnej polskiego szkolnictwa. Podkreślamy, że gimnazja przyczyniają się do kumulacji problemów wychowawczych. Opowiadamy się jednocześnie za utrzymaniem 12-letniego okresu edukacji szkolnej, czo stanowi gwarancję dla utrzymania miejsc pracy nauczycieli. Zmiana systemu edukacji powinna odbywać się w porozumieniu z samorządowcami”.
lala
2016-11-20 13:29:29
Wystawić łachudrom fakture za sprzątanie śmieci
@Co za żenujący ludzie!
2016-11-19 20:40:28
Myślisz, że oni tą kredę kupili w sklepie?
czy Bochniarz wie czego chce?
2016-11-19 19:27:00
Przedtem ZNP i pan Sławomir Broniarz ostro protestowali przeciwko wprowadzaniu gimnazjów a teraz ostro protestują przeciwko ich likwidacji - kabaret po prostu!
Co za żenujący ludzie!
2016-11-19 17:36:49
Mają za dużo kasy i stać ich na wyrzucanie pomocy szkolnych w błoto. Mogli lepiej tę kredę przekazać biednym placówkom.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA