Środa, 17 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Maturzysta prosi radnych o interwencję ws. terminów egzaminów

Data publikacji: 09 kwietnia 2020 r. 09:24
Ostatnia aktualizacja: 01 lipca 2020 r. 17:53
Maturzysta prosi radnych o interwencję ws. terminów egzaminów
 

Szczeciński maturzysta złożył w środę do Rady Miasta wniosek o skierowanie przez radnych listu do ministra edukacji narodowej. Prosi ich, by w imieniu maturzystów wnioskowali oni o zmianę terminu matur i egzaminów ósmoklasisty.

Zgodnie z planem egzamin ósmoklasisty rozpocznie się 21 kwietnia i potrwa trzy dni. Matura zaś zacznie się 4 maja i będzie organizowana do końca tegoż miesiąca. Zarówno uczniowie ósmych klas, jak i maturzyści z powodu epidemii koronawirusa obawiają się przystąpienia do egzaminów.

Mateusz Gieryga, maturzysta i uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie postanowił działać, ponieważ wciąż nie ma decyzji w sprawie zmiany terminów obu egzaminów. Obecne uważa on za nierealne i liczy na pilną interwencję włodarzy miasta w celu ich przełożenia. "Jako maturzyści żyjemy w ogromnej niepewności, niepewności o naszą przyszłość. Nie wiemy co dalej z najważniejszym egzaminem w naszym życiu - egzaminem dojrzałości" - czytamy w jego liście. 

Uczniowie boją się o swoje zdrowie i wciąż nie wiedzą, czy terminy zostaną zmienione. "Proszę Państwa, jeśli matury i egzaminy ósmoklasisty miałyby się odbyć w terminie, to są one niezgodne zarówno z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, jak i Powszechną Deklaracją Praw Człowieka. Dopuszczenie do odbywania się egzaminów pod koniec kwietnia i na początku maja, skutkować będzie niedostatecznym zapewnieniem prawa do zdrowia i życia."  - pisze do szczecińskich radnych Mateusz Gieryga, który swoje pismo przesłał drogą elektroniczną w środę do biura Rady Miasta Szczecin.

Maturzysta powołuje się w przy tym na słowa premiera M. Morawieckiego i ministra zdrowia Ł. Szumowskiego, którzy jak przyznali na konferencji prasowej, przewidują szczyt zachorowań na koronawirusa w Polsce na przełomie maja i czerwca. 

- Dzisiaj, uczniowie żyją w ogromnej niepewności, martwiąc się o swoją przyszłość. Nie wiedzą, czy ich egzaminy będą odbywać się w maseczkach antywirusowych, czy odbędą się może we wrześniu, a może nie odbędą się wcale. Rozumiemy, że są różne ważne sprawy, ale maturzyści i ósmoklasiści to aż 600 tysięcy obywateli i obywatelek - wyjaśnia podjęcie tej inicjatywy, do czego zainspirowali go mieszkańcy Wrocławia. - Znaleźliśmy się w trudnej sytuacji, trudnej dla nas wszystkich. Sytuacji nieprzewidywalnej. Dlatego też, drogą miasta Wrocławia i tamtejszej rady miejskiej zwróciłem się do Rady Miasta z prośbą o wystosowanie do rządzących pisma, w którym ponagliliby decyzje dotyczące terminu egzaminów. Decyzja o ich przesunięciu umożliwi uczniom taki sam start w przyszłość, jaki mieli ich poprzednicy. ©℗

(el)

Fot. archiwum prywatne

Na zdjęciu: Mateusz Gieryga, maturzysta I LO w Szczecinie prosi radnych o interwencję

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA