czwartek, 22 sierpnia 2019.
Strona główna > Nauka > Liczba kobiet w IT może wzrosnąć

Liczba kobiet w IT może wzrosnąć

Liczba kobiet w IT może wzrosnąć
Data publikacji: 2016-03-25 19:03
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 1626 125915

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że kobiety stanowią 19 proc. zatrudnionych specjalistów w IT. Eksperci zwracają jednak uwagę, że zapotrzebowanie na pracowników w tej branży jest bardzo duże i cały czas będzie rosło.

Statystyki pokazują, że do końca 2016 roku liczba kobiet pracujących w IT zwiększy się zaledwie do 25 proc. Eksperci zwracają uwagę, że już teraz prognozuje się, że za kilka lat zabraknie programistów. W związku z tym zakłada się duże zmiany w tej branży.

Przedstawiciele Fundacji Rodzina i Przedsiębiorczość podkreślają jednak, że kobiety w IT muszą się nadal ścierać z pewnymi stereotypami. W związku z tym uruchomiono program "Mama w IT".

- W ramach projektu "Mama w IT" fundacja sfinansowała kobietom kursy przygotowujące do egzaminu ISTQB Certified Tester Foundation Level. Jego zaliczenie pozwoli paniom ubiegać się o pracę na stanowisku tester oprogramowania - tłumaczył współzałożyciel firmy Testuj.pl współpracującej z fundacją Wojciech Mróz. - Pracownicy w tym zawodzie pełnią istotną rolę, posiadając umiejętności niezbędne do podnoszenia jakości produkowanych aplikacji mobilnych, serwisów webowych i systemów desktopowych. Dzięki ich pracy, jest możliwe uniknięcie w przyszłości problemów związanych z niedostatecznym przystosowaniem tworzonych narzędzi do ich użytkowania.

"Mama w IT" to ukłon w kierunku kobiet, a w szczególności mam, które po dłuższej przerwie chcą albo powrócić do życia zawodowego, albo udoskonalić swoje umiejętności. Projekt pomaga również przełamać własne słabości. Często kobiety ważają, że skoro na kilka lat zostały wycofane z życia zawodowego, to dziś nie dadzą sobie rady w nowym otoczeniu i zmienionych realiach na rynku pracy.

Eksperci podsumowują, że stopniowo rośnie zainteresowanie kobietami w branży IT i dlatego należy spodziewać się w najbliższym czasie zmian w branży. (pap)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

IT
Albo ktoś jest dobry w tym co robi i ma ku temu naturalne predyspozycje albo nie, nie ma innej opcji i płeć nie ma tu nic do rzeczy. Cech charakteru się nie zmieni - jeśli ktoś nie ma siły przebicia, to nigdy jej nie zdobędzie.
2016-03-29 09:19:39

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie