Czwartek, 23 marca 2023 r. 
10 szczecin
REKLAMA

Licealista ze Szczecina walczy o finał E(x)plory

Data publikacji: 20 października 2022 r. 14:43
Ostatnia aktualizacja: 20 października 2022 r. 15:36
Licealista ze Szczecina  walczy o finał E(x)plory
 

Patrik Domenico Fassero Gamba ma 17 lat i jest uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. Sybiraków w Szczecińskiej Szkole Florystycznej. Jako zwycięzca regionalnego etapu konkursu E(x)plory, najważniejszej inicjatywy dla młodych pasjonatów innowacji w Polsce, pojechał właśnie do Gdyni, gdzie przez dwa dni - 20 i 21 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbywa się ogólnopolski finał tegorocznych naukowych zmagań. 

Patrik od dziecka pasjonuje się roślinami. Jako pierwszy na świecie stworzył sposób otrzymania kompozytu biodegradowalnego w postaci folii skrobiowej z wykorzystaniem zużytych fusów kawy, które stanowią materiał odpadowy. W finale przedstawi swój projekt dotyczący zastosowania zużytych fusów kawy do otrzymywania biodegradowalnych kompozytów polimerowych. Projekt polega na jednoczesnym wykorzystaniu materiału odpadowego oraz wytworzeniu z niego naturalnego w pełni biodegradowalnego kompozytu, który może mieć zastosowanie w produkcji doniczek czy taśm nasiennych. Doniczki takie umieszczone w glebie ulegają degradacji, a zawarte w nich fusy od kawy stanowią naturalny nawóz dla rośliny. Takie wykorzystanie odpadów stanowi rozwiązanie ekonomiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego.

Swoje naukowe dociekania licealista z Szczecińskiej Szkoły Florystycznej przeprowadzał pod okiem nauczycielki chemii Aleksandry Borzyszkowskiej-Ledwig. Opiekę nad jego projektem sprawowała także dr hab. inż. Katarzyna Wilpiszewska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. 

W finale konkursu E(x)plory biorą udział 34 projekty uczniów ze szkół ponadpodstawowych w całej Polsce, a oceniać je będzie grono 20 jurorów – autorytetów ze świata nauki i biznesu.  Młode talenty walczą o stypendia naukowe na rozwój swoich projektów w wysokości 10, 7 i 5 tysięcy złotych, ufundowane przez PKN Orlen. Finaliści otrzymują także akredytację do największego na świecie konkursie naukowego – REGENERON ISEF w USA oraz nagrody specjalne ufundowane przez partnerów programu Explory.

O tym czy Patrik otrzyma nagrodę dowiemy się dopiero jutro, 21 października. Ale już dziś można głosować na jego projekt w najważniejszym konkursie dla młodych naukowców. Tym sposobem Patrik może otrzymać nagrodę publiczności. Jego projekt ma numer 18 i można go znaleźć po linkiem:

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nie zagłosowałem
2022-10-20 17:52:05
Bo ilość wymuszeń danych na tej stronie poraża... Szanuję swoje dane więc trudno...
Wojciech suchodolski
2022-10-20 15:10:54
A ansera nie tszebaa dodać i tuszyc tego razem ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA