Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Koszalińskiej utrwalali wiedzę dotyczącą metod i technik udzielania pierwszej pomocy. Ćwiczyli między innymi z fantomem.
Paweł Ochim, szef grupy ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Koszalinie, wyjaśnił jak w najprostszy sposób rozpoznać objawy udaru mózgu czy zawału serca, a więc chorób, które zagrażają życiu i w związku z tym wymagają jak najszybszej interwencji. Radził, co zrobić, gdy wskutek obniżenia poziomu cukru we krwi chory na cukrzycę straci przytomność (można np. podać słodki napój). Instruował także, w jaki sposób udzielić pomocy osobie z napadem epilepsji.
Apelował, by wszystkie osoby, a szczególnie seniorzy, którzy na stałe zażywają leki, mieli przy sobie karteczkę z nazwami medykamentów. – To ułatwi udzielenie pomocy medycznej – dodał.
Z użyciem fantomu instruował, w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Wyjaśnił przy tym, jak posługiwać się defibrylatorem w przypadku, gdy pomoc potrzebna jest osobie, u której nastąpiło zatrzymanie akcji serca.
Instruktaż odbył o się w ramach cyklu „Piątkowe poranki prasowe”, który jesienią ubiegłego roku zaproponowała seniorom uczelniana biblioteka. – Propozycja została bardzo dobrze przyjęta. „Piątkowe poranki” są okazją do rozmów o życiu, o ważnych wydarzeniach. Bywa, że wbrew nazwie nie ma czasu na to, by zajrzeć do prasy – śmieje się Mariola Jackiewicz, dyrektor Biblioteki Politechniki. – Niektórzy rezygnują z innych aktywności, żeby w piątek być w naszej czytelni. W wakacje zrobimy przerwę, ale jesienią znów zaprosimy do nas seniorów. ©℗
(as)