Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie proponuje swoim studentom warsztaty zatytułowane „Arteterapia – leczenie przez sztukę”. Według ekspertów terapia sztuką odczuwalnie poprawia jakość życia pacjentów.
PUM w taki sposób zwraca się do studentów: „Wiemy, że oczekujecie przedmiotów, które w interdyscyplinarnym zakresie będą kształtowały Wasze umiejętności terapeutyczne, oraz które wzbogacą kompetencje kształtowania poprawnych zachowań zdrowotnych. Dlatego zachęcamy do zapisania się i udziału w zajęciach. Wprowadzimy Was do teorii arteterapii, przedstawimy wybrane metody i techniki arteterapeutyczne oraz ich zastosowanie w zdrowiu i chorobie. W toku nauki odbędziecie Państwo warsztaty z wybranych obszarów choreoterapii, ekspresji ruchu, emisji głosu, czy teatroterapii”.
Brytyjskie Stowarzyszenie Arteterapeutów (The British Association of Art Therapists (BAAT) ocenia, że arteterapia jest formą psychoterapii traktującej media artystyczne jako podstawowy sposób komunikacji. Dzięki niej pacjent może lepiej zrozumieć siebie oraz naturę swoich problemów. To z kolei prowadzi do pozytywnej i trwałej zmiany w aktualnych relacjach oraz ogólnie rozumianej jakości życia. Natomiast Amerykańskie Stowarzyszenie Arteterapii (The American Art Therapy Association) podkreśla, że arteterapia wykorzystuje proces tworzenia do podniesienia kondycji fizycznej, umysłowej i emocjonalnej osób w każdym wieku. Arteterapia opiera się na założeniu, że proces twórczy służący autoekspresji, pomaga ludziom rozwiązywać problemy i konflikty, umiejętności interpersonalne, redukować stres, podnosić samoocenę i samoświadomość.
Włączenie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji z zakresu arteterapii umożliwi studentom różnych kierunków studiów w PUM ukształtować metody terapeutyczne dostosowane do potrzeb pacjentów o zróżnicowanych potrzebach zdrowotnych.
Warsztaty finansowane są w ramach projektu pt. „Integration – Zintegrowany rozwój Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie”.
(as)