środa, 11 grudnia 2019.
Strona główna > Nauka > Laboratorium dla uczniów

Laboratorium dla uczniów

Laboratorium dla uczniów
Data publikacji: 2017-09-27 16:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:45
Wywietleń: 2381 293986

Nowo utworzone Międzyszkolne Laboratorium Fizyczne zostało w środę otwarte w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Będą z niego korzystali uczniowie szczecińskich szkół podstawowych i średnich pod kierunkiem pracowników naukowych uczelni.

Wyposażenie laboratorium sfinansował Urząd Miejski Szczecina, zaś siedzibę oraz kompetentnych pracowników zapewnił ZUT. W środę prezydent Piotr Krzystek oraz rektor ZUT prof. Jacek Wróbel podpisali porozumienie i oficjalnie otworzyli obiekt. Laboratorium mieści się przy al. Piastów 48 na szóstym i siódmym piętrze budynku międzywydziałowego uczelni. W salach laboratorium znajdują się specjalistyczne urządzenia, za pomocą których można wykonywać badania i pomiary z zakresu pięciu działów fizyki: mechaniki, ciepła i termodynamiki, optyki, elektryczności oraz fizyki współczesnej.

- Zainteresowanie młodych ludzi fizyką jest bardzo cenne, bo studia techniczne otwierają dziś wiele drzwi w instytucjach i firmach. Poprzez zajęcia z fizyki doświadczalnej można znacząco poszerzyć spektrum swoich umiejętności i wiedzy. Liczymy, że dzięki temu wielu uczniów zdecyduje się wybrać studia na tej uczelni, gdyż dają one dobry zawód - przyznał prezydent Piotr Krzystek. - Te zajęcia niewątpliwie korzystnie wpłyną też na wyniki egzaminów maturalnych z fizyki na poziomie rozszerzonym.

Jak powiedział dr hab. Paweł Berczyński, dyrektor Instytutu Fizyki ZUT pomysł utworzenia laboratorium wyszedł od nauczycieli szczecińskich szkół, które w przeważającej większości nie dysponują sprzętem do prowadzenia takich doświadczeń. - Uczelnia posiadała laboratorium, lecz na potrzeby kształcenia studentów. Dopiero doposażenie laboratorium przez Urząd Miasta w specjalne urządzenia pozwoli nie tylko zainteresować młodzież szkolną fizyką, ale również w pełni zrealizować program szkolny - dodał dr hab. Paweł Berczyński.

Miasto przeznaczyło na ten cel 60 tys. zł. W semestrze zimowym zajęcia dla szkół prowadzone będą raz w tygodniu, w semestrze letnim - trzy razy. Zainteresowane szkoły mogą się zgłaszać.

- Fizyka to bardzo potrzebna dziedzina nauki, by poznawać tajniki wielu zjawisk. Bez niej nie byłoby komputera, smartfona, rentgena - powiedział rektor ZUT prof. Jacek Wróbel. - Liczę, że stworzenie z Gminą Miastem Szczecin takiego laboratorium to pierwsza, ale nie ostatnia tego typu inicjatywa.

Uroczystości towarzyszył wykład inauguracyjny "Fale elektromagnetyczne na przykładzie fal radiowych", który wygłosił Łukasz Juszczak. Uczestniczyli w nim zaproszeni goście oraz uczniowie szczecińskich szkół średnich, którzy następnie mieli okazję zwiedzić nowe laboratorium.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Laboratorium dla uczniów

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie