wtorek, 26 maja 2020.
Strona główna > Nauka > Laboratorium dla uczniów

Laboratorium dla uczniów

Laboratorium dla uczniów
Data publikacji: 2017-09-27 16:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:45
Wywietleń: 2492 293986

Nowo utworzone Międzyszkolne Laboratorium Fizyczne zostało w środę otwarte w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Będą z niego korzystali uczniowie szczecińskich szkół podstawowych i średnich pod kierunkiem pracowników naukowych uczelni.

Wyposażenie laboratorium sfinansował Urząd Miejski Szczecina, zaś siedzibę oraz kompetentnych pracowników zapewnił ZUT. W środę prezydent Piotr Krzystek oraz rektor ZUT prof. Jacek Wróbel podpisali porozumienie i oficjalnie otworzyli obiekt. Laboratorium mieści się przy al. Piastów 48 na szóstym i siódmym piętrze budynku międzywydziałowego uczelni. W salach laboratorium znajdują się specjalistyczne urządzenia, za pomocą których można wykonywać badania i pomiary z zakresu pięciu działów fizyki: mechaniki, ciepła i termodynamiki, optyki, elektryczności oraz fizyki współczesnej.

- Zainteresowanie młodych ludzi fizyką jest bardzo cenne, bo studia techniczne otwierają dziś wiele drzwi w instytucjach i firmach. Poprzez zajęcia z fizyki doświadczalnej można znacząco poszerzyć spektrum swoich umiejętności i wiedzy. Liczymy, że dzięki temu wielu uczniów zdecyduje się wybrać studia na tej uczelni, gdyż dają one dobry zawód - przyznał prezydent Piotr Krzystek. - Te zajęcia niewątpliwie korzystnie wpłyną też na wyniki egzaminów maturalnych z fizyki na poziomie rozszerzonym.

Jak powiedział dr hab. Paweł Berczyński, dyrektor Instytutu Fizyki ZUT pomysł utworzenia laboratorium wyszedł od nauczycieli szczecińskich szkół, które w przeważającej większości nie dysponują sprzętem do prowadzenia takich doświadczeń. - Uczelnia posiadała laboratorium, lecz na potrzeby kształcenia studentów. Dopiero doposażenie laboratorium przez Urząd Miasta w specjalne urządzenia pozwoli nie tylko zainteresować młodzież szkolną fizyką, ale również w pełni zrealizować program szkolny - dodał dr hab. Paweł Berczyński.

Miasto przeznaczyło na ten cel 60 tys. zł. W semestrze zimowym zajęcia dla szkół prowadzone będą raz w tygodniu, w semestrze letnim - trzy razy. Zainteresowane szkoły mogą się zgłaszać.

- Fizyka to bardzo potrzebna dziedzina nauki, by poznawać tajniki wielu zjawisk. Bez niej nie byłoby komputera, smartfona, rentgena - powiedział rektor ZUT prof. Jacek Wróbel. - Liczę, że stworzenie z Gminą Miastem Szczecin takiego laboratorium to pierwsza, ale nie ostatnia tego typu inicjatywa.

Uroczystości towarzyszył wykład inauguracyjny "Fale elektromagnetyczne na przykładzie fal radiowych", który wygłosił Łukasz Juszczak. Uczestniczyli w nim zaproszeni goście oraz uczniowie szczecińskich szkół średnich, którzy następnie mieli okazję zwiedzić nowe laboratorium.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

Laboratorium dla uczniów

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie