czwartek, 22 sierpnia 2019.
Strona główna > Nauka > Cenna współpraca przemysłu z nauką

Cenna współpraca przemysłu z nauką

Cenna współpraca przemysłu z nauką
Data publikacji: 2016-11-15 06:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:50
Wywietleń: 2125 171785

Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wzbogacił się o nowoczesne Laboratorium Dynamiki Procesowej i Sterowania. Kosztem 70 tys. euro ufundowała je Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police SA.

Laboratorium mieści się w Instytucie Inżynierii Chemicznej i Procesów Ochrony Środowiska WTiICh ZUT.

- To kolejne nowoczesne laboratorium, które będzie służyć gospodarce i badaniom naukowym - powiedział prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT.

Stworzenie tej doskonale wyposażonej placówki to efekt współpracy szczecińskiej uczelni i Grupy Azoty Zakłady Chemicznych Police SA. W laboratorium mają się kształcić głównie słuchacze specjalności inżyniera procesów wytwarzania olefin. Będzie ono też służyć doskonaleniu pracowników przede wszystkim PDH Polska SA - spółki celowej Grupy Azoty „Police" powołanej do budowy instalacji do produkcji propylenu z propanu. Stąd na jego powstanie wyłożyła ona 70 tys. euro.

- Powstało miejsce, w którym studenci i kadra Instytutu będzie się mogła rozwijać się naukowo, a a także zdobywać praktyczne umiejętności- stwierdził prezes Grupa Azoty „Police", dr Wojciech Wardacki. - Police mają żywotny interes w bliskich relacjach z największą uczelnią techniczną w regionie, bo potrzebują wykształconych kadr z praktycznym przygotowaniem, gwarantujących bezpieczeństwo instalacjom zakładów. Chcemy się otwierać na lokalne środowisko, absolwentów szkół wyższych i średnich, by mieli u nas stabilne i bardzo dobrze płatne miejsca pracy.

Znajdujące się w laboratorium stanowiska dydaktyczne umożliwiają obserwowanie procesu powstawania polipropylenu i innych związków chemicznych. Studenci będą na nich mogli zdobyć nowe umiejętności „na sucho", co ułatwi im rozpoczęcie pracy na instalacjach przemysłowych.

(mag)

 

Fot. D.GORAJSKI

Na zdj.: Od lewej: dr Wojciech Wardacki - prezes Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA- i prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT, przecinają wstęgę podczas uroczystego otwarcia Laboratorium Dynamiki Procesowej i Sterowania. Towarzyszy im prof. Ryszard Kaleńczuk, dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

 

 

Komentarze

@wsparcie
za tzw. komuny nazywało się to m.in. "stypendiami fundowanymi"
2016-11-15 21:31:00
Wsparcie
Powinno być jak na Zachodzie, że biznes wspomaga uczelnię, potem przyjmuje takich studentów do pracy, ale z klauzulą, że muszą przepracować u nich co najmniej 5 lat.
2016-11-15 07:40:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie