czwartek, 28 maja 2020.
Strona główna > Nauka > Cenna współpraca przemysłu z nauką

Cenna współpraca przemysłu z nauką

Cenna współpraca przemysłu z nauką
Data publikacji: 2016-11-15 06:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:42
Wywietleń: 2302 171785

Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wzbogacił się o nowoczesne Laboratorium Dynamiki Procesowej i Sterowania. Kosztem 70 tys. euro ufundowała je Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police SA.

Laboratorium mieści się w Instytucie Inżynierii Chemicznej i Procesów Ochrony Środowiska WTiICh ZUT.

- To kolejne nowoczesne laboratorium, które będzie służyć gospodarce i badaniom naukowym - powiedział prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT.

Stworzenie tej doskonale wyposażonej placówki to efekt współpracy szczecińskiej uczelni i Grupy Azoty Zakłady Chemicznych Police SA. W laboratorium mają się kształcić głównie słuchacze specjalności inżyniera procesów wytwarzania olefin. Będzie ono też służyć doskonaleniu pracowników przede wszystkim PDH Polska SA - spółki celowej Grupy Azoty „Police" powołanej do budowy instalacji do produkcji propylenu z propanu. Stąd na jego powstanie wyłożyła ona 70 tys. euro.

- Powstało miejsce, w którym studenci i kadra Instytutu będzie się mogła rozwijać się naukowo, a a także zdobywać praktyczne umiejętności- stwierdził prezes Grupa Azoty „Police", dr Wojciech Wardacki. - Police mają żywotny interes w bliskich relacjach z największą uczelnią techniczną w regionie, bo potrzebują wykształconych kadr z praktycznym przygotowaniem, gwarantujących bezpieczeństwo instalacjom zakładów. Chcemy się otwierać na lokalne środowisko, absolwentów szkół wyższych i średnich, by mieli u nas stabilne i bardzo dobrze płatne miejsca pracy.

Znajdujące się w laboratorium stanowiska dydaktyczne umożliwiają obserwowanie procesu powstawania polipropylenu i innych związków chemicznych. Studenci będą na nich mogli zdobyć nowe umiejętności „na sucho", co ułatwi im rozpoczęcie pracy na instalacjach przemysłowych.

(mag)

 

Fot. D.GORAJSKI

Na zdj.: Od lewej: dr Wojciech Wardacki - prezes Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA- i prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT, przecinają wstęgę podczas uroczystego otwarcia Laboratorium Dynamiki Procesowej i Sterowania. Towarzyszy im prof. Ryszard Kaleńczuk, dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

 

 

Komentarze

@wsparcie
za tzw. komuny nazywało się to m.in. "stypendiami fundowanymi"
2016-11-15 21:31:00
Wsparcie
Powinno być jak na Zachodzie, że biznes wspomaga uczelnię, potem przyjmuje takich studentów do pracy, ale z klauzulą, że muszą przepracować u nich co najmniej 5 lat.
2016-11-15 07:40:57

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie