wtorek, 22 września 2020.
Strona główna > Nauka > Kopeć: szkolnictwo zawodowe głównym tematem okrągłego stołu edukacyjnego w Szczecinie

Kopeć: szkolnictwo zawodowe głównym tematem okrągłego stołu edukacyjnego w Szczecinie

Kopeć: szkolnictwo zawodowe głównym tematem okrągłego stołu edukacyjnego w Szczecinie
Data publikacji: 2019-08-29 23:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Wywietleń: 896 411314

Szkolnictwo zawodowe było tematem wiodącym podczas obrad wojewódzkiego okrągłego stołu edukacyjnego w Szczecinie – poinformował w czwartek podsekretarz stanu w MEN Maciej Kopeć. Zaznaczył, że obrady były merytoryczne i spokojne.

- Było to bardzo spokojne, rzeczowe, bardzo merytoryczne spotkanie – powiedział w czwartek na konferencji prasowej po zakończeniu obrad wojewódzkiego okrągłego stołu edukacyjnego podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć. Dodał, że o ile podczas obrad w Warszawie wiele kwestii dotyczyło statusu, awansu zawodowego nauczycieli i finansów, o tyle w Szczecinie mówiono "o bardzo konkretnych rzeczach".

Zaznaczył, że głównym tematem było szkolnictwo zawodowe. Przypomniał, że od września wchodzi w życie część reformy dotycząca szkół branżowych nowego typu – dwustopniowych i techników.

- Wiele głosów mówiło o tym, co jeszcze można by tutaj zmienić, żeby ten system funkcjonował lepiej – powiedział Kopeć.

Wyjaśnił, że poruszano zagadnienia egzaminów, m.in. tego, na ile egzaminy będą sprawdzać rzeczywiste umiejętności uczniów. Wskazał, że podniesiono też kwestie dotyczące nauczycieli zawodu.

- Czyli kwestia, że brakuje nauczycieli zawodu, dalej, że trudno jest o nowych, młodych (nauczycieli), w jaki sposób można by regulować płace czy pominąć ścieżkę awansu zawodowego, kwestie problemów, które się pojawiły z możliwością pozyskiwania nauczycieli, także akademickich – wyliczał Kopeć.

Wskazał, że skala tego, o czym mówili dyrektorzy i samorządowcy jest "warta tego, żeby poświęcić temu specjalne spotkanie".

Wiceminister zaznaczył, że podczas obrad "ciekawe były głosy uczniów", dotyczące funkcjonowania samorządu uczniowskiego czy statutów szkolnych, a także wypowiedzi rodziców dotyczące umocowania prawnego rad rodziców w systemie szkolnym.

Jak powiedział Maciej Kopeć, wnioski z okrągłych stołów we wszystkich województwach zostaną przekazane do kancelarii premiera "i na pewno pan premier się do tego odniesie".

- Na pewno część tych rzeczy znajdzie także swoje odzwierciedlenie w programie, który zostanie przedstawiony – mówił wiceminister.

Obrady – poza częścią powitalną – były zamknięte dla mediów. Wzięli w nich udział m.in. nauczyciele, dyrektorzy szkół, samorządowcy, uczniowie, rodzice, przedstawiciele kuratorium i regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Wojewódzkie okrągłe stoły edukacyjne to kontynuacja zainagurowanego w kwietniu przez premiera Mateusza Morawieckiego ogólnopolskiego okrągłego stołu edukacyjnego. Celem obrad jest – jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej – wypracowanie założeń do zmian w systemie edukacji w ramach kolejnego etapu reformy i dyskusja nad przyszłością polskiej oświaty. Organizatorami stołów edukacyjnych są wojewodowie i kuratorzy oświaty.

Spotkania odbędą się jeszcze m.in. w Poznaniu, Kielcach, Lublinie, Bydgoszczy i w Warszawie.

(PAP)

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

Komentarze

Pan Potakiwacz
Dobry pedagog, gdyby jeszcze nie ta wrodzona cykoria.
2019-09-01 20:50:52
guciu
Okrągła tablica i kreda.
2019-08-31 17:42:34
PiS i Prawica
Nie powinni zasiadac wiecej do zadnego "Okraglego stolu" ? Tylko bardziej Normalnego i bardziej Przyzwoitego w roku juz... 2019-ym !!
2019-08-30 02:00:57
a w budżecie pieniędzy malutko...
dalszy ciąg ustawki z Solidarnością i tyle
2019-08-30 00:47:54

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie