wtorek, 18 lutego 2020.
Strona główna > Nauka > Kopeć: szkolnictwo zawodowe głównym tematem okrągłego stołu edukacyjnego w Szczecinie

Kopeć: szkolnictwo zawodowe głównym tematem okrągłego stołu edukacyjnego w Szczecinie

Kopeć: szkolnictwo zawodowe głównym tematem okrągłego stołu edukacyjnego w Szczecinie
Data publikacji: 2019-08-29 23:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Wywietleń: 797 411314

Szkolnictwo zawodowe było tematem wiodącym podczas obrad wojewódzkiego okrągłego stołu edukacyjnego w Szczecinie – poinformował w czwartek podsekretarz stanu w MEN Maciej Kopeć. Zaznaczył, że obrady były merytoryczne i spokojne.

- Było to bardzo spokojne, rzeczowe, bardzo merytoryczne spotkanie – powiedział w czwartek na konferencji prasowej po zakończeniu obrad wojewódzkiego okrągłego stołu edukacyjnego podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć. Dodał, że o ile podczas obrad w Warszawie wiele kwestii dotyczyło statusu, awansu zawodowego nauczycieli i finansów, o tyle w Szczecinie mówiono "o bardzo konkretnych rzeczach".

Zaznaczył, że głównym tematem było szkolnictwo zawodowe. Przypomniał, że od września wchodzi w życie część reformy dotycząca szkół branżowych nowego typu – dwustopniowych i techników.

- Wiele głosów mówiło o tym, co jeszcze można by tutaj zmienić, żeby ten system funkcjonował lepiej – powiedział Kopeć.

Wyjaśnił, że poruszano zagadnienia egzaminów, m.in. tego, na ile egzaminy będą sprawdzać rzeczywiste umiejętności uczniów. Wskazał, że podniesiono też kwestie dotyczące nauczycieli zawodu.

- Czyli kwestia, że brakuje nauczycieli zawodu, dalej, że trudno jest o nowych, młodych (nauczycieli), w jaki sposób można by regulować płace czy pominąć ścieżkę awansu zawodowego, kwestie problemów, które się pojawiły z możliwością pozyskiwania nauczycieli, także akademickich – wyliczał Kopeć.

Wskazał, że skala tego, o czym mówili dyrektorzy i samorządowcy jest "warta tego, żeby poświęcić temu specjalne spotkanie".

Wiceminister zaznaczył, że podczas obrad "ciekawe były głosy uczniów", dotyczące funkcjonowania samorządu uczniowskiego czy statutów szkolnych, a także wypowiedzi rodziców dotyczące umocowania prawnego rad rodziców w systemie szkolnym.

Jak powiedział Maciej Kopeć, wnioski z okrągłych stołów we wszystkich województwach zostaną przekazane do kancelarii premiera "i na pewno pan premier się do tego odniesie".

- Na pewno część tych rzeczy znajdzie także swoje odzwierciedlenie w programie, który zostanie przedstawiony – mówił wiceminister.

Obrady – poza częścią powitalną – były zamknięte dla mediów. Wzięli w nich udział m.in. nauczyciele, dyrektorzy szkół, samorządowcy, uczniowie, rodzice, przedstawiciele kuratorium i regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Wojewódzkie okrągłe stoły edukacyjne to kontynuacja zainagurowanego w kwietniu przez premiera Mateusza Morawieckiego ogólnopolskiego okrągłego stołu edukacyjnego. Celem obrad jest – jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej – wypracowanie założeń do zmian w systemie edukacji w ramach kolejnego etapu reformy i dyskusja nad przyszłością polskiej oświaty. Organizatorami stołów edukacyjnych są wojewodowie i kuratorzy oświaty.

Spotkania odbędą się jeszcze m.in. w Poznaniu, Kielcach, Lublinie, Bydgoszczy i w Warszawie.

(PAP)

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

Komentarze

Pan Potakiwacz
Dobry pedagog, gdyby jeszcze nie ta wrodzona cykoria.
2019-09-01 20:50:52
guciu
Okrągła tablica i kreda.
2019-08-31 17:42:34
PiS i Prawica
Nie powinni zasiadac wiecej do zadnego "Okraglego stolu" ? Tylko bardziej Normalnego i bardziej Przyzwoitego w roku juz... 2019-ym !!
2019-08-30 02:00:57
a w budżecie pieniędzy malutko...
dalszy ciąg ustawki z Solidarnością i tyle
2019-08-30 00:47:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie