Wtorek 22 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Konferencja rektorów: Apelujemy o dialog, zamiast ulicznego konfliktu

Data publikacji: 2020-10-28 13:32
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-16 19:23
Konferencja rektorów: Apelujemy o dialog, zamiast ulicznego konfliktu
 

Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w związku z wydarzeniami wokół ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego zaapelowało o "dialog, przeprowadzony w atmosferze zaufania i wzajemnego szacunku". Apel popiera m.in. rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, prof. Jacek Wróbel. Z kolei władze Uniwersytetu Szczecińskiego podkreślają, że w obecnej sytuacja wzrasta społeczna rola uniwersytetu. 

W komunikacie KRASP przeczytamy m.in "Miejsce otwartej i poszukującej kompromisu debaty, jaka powinna obowiązywać w demokratycznym państwie, zajął konflikt toczący się na ulicy. To - zwłaszcza w sytuacji pandemicznego kryzysu - zjawisko niebezpieczne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach społecznych i zdrowotnych. Apelujemy zatem do środowisk politycznych i społecznych o podjęcie dialogu, który będzie brał pod uwagę różne racje oraz poglądy i doprowadzi do niezwłocznego ustabilizowania sytuacji w naszym kraju". 

Według rektorów jednym z najważniejszych obecnie zadań jest podjęcie działań, które pomogą osobom wychowującym chore dzieci. I dalej: "Dialog, przeprowadzony w atmosferze zaufania i wzajemnego szacunku, powinien przynieść efekty w postaci prac, które doprowadzą jak najszybciej do powstania sytuacji prawnej, w której wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie będzie skutkował dramatem ludzi, społeczeństwa i kraju. To odpowiedzialność, z której nikt polityków nie może zwolnić, szczególnie w demokratycznym kraju". 

Kolegium rektorskie Uniwersytetu Szczecińskiego wydało oświadczenie, w którym kluczowe są te słowa: "Rozumiemy powody, dla których tak wiele Polek i Polaków obecną sytuację uważa za zagrożenie wolności obywatelskich, a wybrany moment ogłoszenia orzeczenia – za wyjątkowo niefortunny. W sytuacji tak daleko idącej polaryzacji niepomiernie wzrasta społeczna rola uniwersytetu jako wzorca demokratycznej debaty. Uniwersytet tego właśnie uczy: jak współpracować w duchu wzajemnego szacunku i zrozumienia dla odmiennych racji. Uniwersytet jest miejscem artykułowania różnych poglądów i postaw. Z tego powodu kierowani troską o dobro wspólne apelujemy, by podejmowane działania oparte były na wzajemnym szacunku oraz poszanowaniu wolności słowa, będącej fundamentem demokratycznych społeczeństw".  

Za to rektor Akademii Sztuki, prof. Mirosława Jarmołowicz, w liście opublikowanym na stronie uczelni stwierdziła, że jest dla niej budujące, że studenci i studentki "nie są obojętni na wydarzenia w kraju i stają w obronie fundamentalnych praw kobiet". I usprawiedliwiła nieobecność tych, którzy w środę zdecydowali się demonstrować. 

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu: prof. Jacek Wróbel wspiera apel KRASP

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jan
2020-11-16 19:15:16
Dlaczego ja musze się wstydzić, za niektórych szczecińskich rektorów i pseudonaukowców z tytułami, które deprecjonują?. To bardzo przykre.
student
2020-11-03 10:20:49
Jaki pan-taki kram. W poważnych uczelniach nawet do głowy by nie przyszło pracownikowi uczelni nie tylko z tytułem profesora publicznie i prywatnie bluzgać. Dno i wodorosty - a rektor i rada wydziału udają, że nic się nie stało. Wychowują? Studenci powinni wam powiedzieć:wypier...cie ze szkoły!
okol
2020-11-03 07:59:11
Iwasiów bluzgająca to coś nie do odzobaczenia.
jerzy
2020-10-30 17:27:41
Bluzgająca Iwasiów do dymisji!
MIT
2020-10-30 12:51:33
To nie są uczelnie tylko-jakieś śmieszne szkółki z ludźmi z tytułami, które nie odzwierciedlają umiejętności i wiedzy. Który z polskich naukowców w kraju chociaż zbliżył się do Nagrody Nobla? Żaden, a dzieli ich przepaść...to piąta liga. Niektóre wydziały techniczne prezentują pewien poziom, a reszta to "kursy tańca towarzyskiego" z bezużyteczną wiedzą. Widzimy jak tzw.politolodzy biegają po telewizyjnych studiach i wygłaszają dyrdymały na poziomie gimnazjalisty.Żałosne pobekiwania pawianów w togach.
dialog z koronawirusem
2020-10-30 08:29:50
Sprowadzenie powszechnego zagrożenia dla życia i zdrowia poprzez zachęcanie do protestów wbrew obowiązującemu prawu epidemiologicznemu to gorzej jak zbrodnia.To błąd.Wasze uczelnie są najsłabsze w Europie i to was w ogóle nie martwi.Lękacie się ostracyzmu środowiskowego i pozwalacie na jego stosowanie wobec inaczej myślących a przecież uczelnie miały być osrodkiem swobodnej wymiany myśli.Nic od czasów Kopernika i Galileusza się nie zmieniło.Kopernika i Galileusza dzisiaj na polskich uczelniach by zaszczuto jakby powiedzieli że aborcja i eutanazja to nie jest działanie zgodne z wartościami ludzkimi i takie jest ich zdanie wypływające z ich systemu wartości.
kasia
2020-10-29 17:50:57
Wystarczaja duzo dowodów dają magnificencje ze sa z przypadku Kiedys wejdzie anglosaski system kształcenia i jeden uniwersytet dwa lata studiówe ogolnych bedzie do dalszego rocznego szkolenia podysyłal praktykantów do nauki zawodu.Po pierwsze Akademie morska ,akademia malowania talerzy akademia chórów kościelnych beda jak kursy prawa jazdy powszechne i tnie i ogólno dostepne.
Lub inaczej
2020-10-29 11:21:54
Jeszcze sie taki nie narodzil - co by tak Damskim jak i tylno-Meskim "macicom" dogodzil...?/?
APEL do obu stron...
2020-10-29 11:11:04
Pospiech jest wskazany... li tylko i wylacznie przy lapaniu pchel !/!
elise
2020-10-29 05:46:35
Zdumiewające to, bo przecież twarzą tych protestów jest profesora Inga Iwasiów.
Izbor
2020-10-28 20:41:36
Rzekł pawian do pawianicy --Co się szlajasz po ulicy? -Mój Pawiaku –rzekła dama -Swędzi pupa już od rana, w mózg uderza chętki fala, nic po brzuchu się nie wala, i znudzona, rozkraczona, poszukuję wciąż ogona, a tu tylko babskie piski, gdzie te chłopy, gdzie wytryski? że aż oczy nam wyłażą a tu pindy ciągle łażą piszczą, smendzą, narzekają a mi chce się tak do raju gdzie się wcale nie certolą a swawolą za pergolą.
ja
2020-10-28 20:21:53
Nic dziwnego,że Polska jest jaka jest.Czytam te komentarze i zastanawiam się jakie kompleksy mają osoby obrażające innych. Zazdrość o osiągnięcia,o wolność wyboru.Zamiast jęczeć do nauki, nie masz głowy weź się do jakiejś pracy przynoszącej korzyść.Kompleksy leczy się w inny sposób a nie obrażając anonimowo w necie! A teraz do boju naczelni hejterzy,jechać z jadem to umiecie najlepiej ale mi to zwisa!
XYZ
2020-10-28 18:55:17
Ci wszyscy pseudo profesorowie ,ich wychowankowie przed wojna nie ukończyliby malej matury.
jego magnifencja od Zeliga
2020-10-28 16:53:14
Apelujecie mówicie drodzy rektorzy z konferencji.A gdzie jest jakaś wypowiedź dziekanów prawa że konstytucja jest najważniejsza a trybunał konstytucyjny jest ważniejszy od samego sanhedrynu.Macie chyba takie gotowce to dajcie znowu do czytania.A co do pani rektor z ASP to chyba nie podpisuje się pod tym wezwaniem że ja jego magnifiencja od Zeliga mam wy***ć z kraju bo tak sobie któraś gimnazjalistka czy studentka życzy.Nie liczę na zajęcie stanowiska w tej sprawie bo i tak nie rozumie bez feminatywów.
pof. Kazimierz J.
2020-10-28 16:05:30
JAKA UCZELNIA - TAKI JĘZYK, NIE DZIWI NIC. Nie pomogą wam sobole - jak pustki w głowie. Pawiany w togach-słuszne określenie. Apelujcie do swojej koleżanki Iwasiów, żeby wyjechała ze Szczecina.
obserwator
2020-10-28 15:27:25
Pani Ambasador Szczecina ( 2010 ) wypełniła swoją misję i rozsławiła po łacinie Szczecin , szkoda , żeznowu negatywnienie. Obciąc wynagrodzenia kadry na uczelniach i przeznaczyć na badania w walce z Covidem dla medyków . Moze ktoś, nawet przypadkiem jak pencylinę odkryje. Z bełkotu pseudonaukowego nic dobrego dla społeczeństwa się nie urodzi.
Ja tez
2020-10-28 14:49:28
Ide na spacer....
itd
2020-10-28 14:43:14
Tzw uczelnie opanowane sa przez lewackie bojówki.Rozne platki,hartmany,srodziny isetki innych deprawują polska mlodziez.Poziom tego towarzystwa jest denny,uczelnie nie mieszcza się w zadnych rankingach.Przyczynil się do tego tak jak w sadach brak lustracji.
A co z Iwasiów ?
2020-10-28 14:33:55
Apel lewackich rektorów to żenada. Ośmieszają się. Kolegium rektorskie Uniwersytetu Szczecińskiego ani słowem nie wspomina o lewackiej prof. Iwasiów i jej knajackim języku szerzącym nienawiść. To takie pseudo profesorki powinni być eliminowane ze społeczności akademickiej. A lewacka rektorzyca Akademii Sztuki chwali udział swoich lewackich studentów w antykościelnych napadach , czyli chwali bandytyzm. Pobito księdza w Myśliborzu , zniszczono elewacje wielu kościołów. Rektorzyca pokazała , że studenci o lewackich poglądach są lepsi. Uczelnie są opanowane przez lewacką hołotę.
Jarun
2020-10-28 14:29:11
Najpierw usuńcie ze swoich szeregów prof. Iwasiów (tej od kultury masowej😂😅😆) a potem wróbelku o coś apeluj. Przestańcie się błaźnić z tymi apelami, są infantylne. Te wyuzdane kobiety/dziewczyny pokażą wam - gdzie mają wasze apele. Ale czego spodziewać się po ludziach, którzy sami sobie w ramach Towarzystwa Wzajemnej Adoracji przyznają nagrodę Nobla (czy Jobla?). Pawiany ubrane w togi.
Polskie uczelnie...
2020-10-28 14:12:09
80% - moralnie i intelektualnie delikatnie mówiąc miernota, naukowo, a tam... idę się przejść...
Zolta kartka
2020-10-28 14:05:43
Kibole wyszli na ulice zeby chronic koscioly- niech wiec wyjda naukowcy, ludzie zwiazani z rzetelna edukacja i rzetelna wiedza, oparta na Nauce-zeby bronic kobiety i wolnosc do swiatopogladu.Dosyc juz obrony " swojego prywatnego poletka".Kazdemu, kto jest za wolnoscia- szacuek...Ale nie mozna stac okrakiem- wlasnie dlatego- ze czasy trudne...Niech kazdemu swiatlemu- grzeje wiara, ze mozna wedlug swojego sumienia -i ze jest w tym przemyslenie i refleksja.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ