„»Nadzieje i rozczarowania«. Środowiska katolików świeckich w Polsce (1945–1956)” – taki tytuł nosi ogólnopolska konferencja naukowa, która będzie odbywała się w środę i w czwartek na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej 71-79. Organizatorzy wydarzenia to US oraz szczeciński Instytut Pamięci Narodowej.
Celem konferencji jest omówienie działalności, myśli politycznej i pracy studyjno-formacyjnej polskich środowisk katolików świeckich w latach 1945–1956. Organizatorzy chcieliby również, aby przypomniane zostały postacie związane z tym środowiskiem oraz ich rola i znaczenie w kształtowaniu się powojennej inteligencji w Polsce. Nie mniej ważna pozostaje kwestia stosunku świeckiej inteligencji katolickiej do nowej władzy i zachodzących w kraju przemian społeczno-politycznych oraz – z drugiej strony – represje stosowane przez komunistów wobec tego środowiska.
Planowana konferencja odbędzie się w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce w latach 1944–1989”, we współpracy z Wydziałem Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
Wydarzenie rozpocznie się o g. 10 w środę (21 listopada).
(as)
Fot. Dariusz Gorajski