Czwartek 01 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Komputery dla potrzebujących uczniów

Data publikacji: 2020-04-01 18:27
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-01 17:53
Komputery dla potrzebujących uczniów
Nowy i używany sprzęt dla szczecińskich uczniów można przekazywać do Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Fot. Technopark Pomerania  

Trzeci tydzień uczniowie nie mają lekcji w szkołach, jednak uczą się realizując program nauczania. Nauczyciele przesyłają im partie materiału i karty pracy przez internet, część prowadzi lekcje w formie wideokonferencji, a ósmoklasiści piszą próbne egzaminy on-line. Problemem dla niektórych uczniów jest brak komputera lub dostępu do internetu. Miasto Szczecin, szkoły i firmy komputerowe już pomagają tym najbardziej potrzebującym.

- Kilkadziesiąt nowych laptopów trafi wkrótce do najbardziej potrzebujących szczecińskich uczniów, którzy mają problemy z realizacją nauki na odległość. Na ten cel miasto przeznaczy 100 tys zł - poinformowało Centrum Informacji Miasta.

Miasto kupi laptopy

Prezydent Piotr Krzystek podjął decyzję o zakupie sprzętu dla osób, których nauka jest utrudniona z powodu braku własnego sprzętu.

- Często w dużych rodzinach jeden komputer jest na cały dom. Przy nauce zdalnej to problem zwłaszcza, jeśli w wieku szkolnym jest kilkoro dzieci, wtedy dostęp do odpowiedniego sprzętu jest mocno ograniczony - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Aby pomóc najmłodszym mieszkańcom Szczecina, którzy znaleźli się w najbardziej skomplikowanej sytuacji, prezydent miasta podjął decyzję o sfinansowaniu zakupu kilkudziesięciu laptopów. Na ten cel zostanie przeznaczonych 100 tys. zł. Nowoczesny sprzęt ma w najbliższym czasie służyć uczniom do nauki. W przyszłości, gdy nauka wróci już do szkół urządzenia te będą stanowić wyposażenie placówek, aby mogli z niego korzystać nauczyciele podczas realizacji swych codziennych zadań.

Wypożyczone komputery

W tej chwili wiele szczecińskich szkół wypożycza nauczycielom na czas epidemii laptopy do pracy. Nauczyciele pracując on-line w swych domach  też dzielą się komputerem we własnych rodzinach, ich dzieci również uczą się zdalnie i muszą w odpowiednich terminach odsyłać przygotowane prace. Dyrektorzy szkół nauczycielom, którzy w swym domu nie posiadają internetu lub mają utrudniony do niego dostęp organizują pracę w szkole. Pedagodzy mają wtedy możliwość w jednej z sal poprowadzić uczniom zdalne lekcje i wysłać zadania do wykonania. Zdarza się też, że nauczyciele uczniom, którzy nie posiadają komputera drukują zadania i zostawiają do odbioru w szkolnej portierni.

W tej trudnej sytuacji uczniom i nauczycielom starają się pomóc niektóre szczecińskie firmy komputerowe, wypożyczając im laptopy na czas zawieszenia zajęć w szkołach. Wspaniałą społeczną akcję koordynuje Technopark Pomerania. Polega ona na tym, że każdy kto posiada zbędny sprzęt komputerowy, może przekazać go szczecińskim uczniom. Firmy i osoby prywatne mogą oddać lub wypożyczyć najmłodszym mieszkańcom laptopy, tablety lub urządzenia stacjonarne. Nowy i używany sprzęt można przekazywać do Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Wszyscy, którzy chcą włączyć się do tej akcji i pomóc potrzebującym proszeni są kontakt mailowy: komputer@spnt.pl. Z tego samego adresu mailowego powinny skorzystać też szkoły, które mogą wskazać uczniów chcących skorzystać z takiej formy pomocy. Dotychczas, dzięki tej inicjatywie do najmłodszych mieszkańców Szczecina trafiło blisko 80 komputerów.

Pomoc ministerstwa

Wsparcie dla samorządów na zakup sprzętu i dostępu do internetu dla uczniów i nauczycieli zapowiedział też minister cyfryzacji Marek Zagórski. Przeznaczonych na ten cel ma zostać 186 mln zł ze środków Unii Europejskiej. Nabór wniosków z samorządów na kwoty od 35 do 100 tys. zł rozpoczął się 1 kwietnia. Minister Zagórski podkreślił, że samorządy, które kupiły już taki sprzęt po 16 marca także będą mogły liczyć na zwrot pieniędzy. Wnioski będzie przyjmowało Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Procedura ma być uproszczona i nie będzie wymogu wkładu własnego. O pieniądze może wnioskować każda gmina i powiat. Więcej informacji: https://cppc.gov.pl/zdalna-szkola. ©℗

Elżbieta Kubera

Fot. Technopark Pomerania

Na zdjęciu: Nowy i używany sprzęt dla szczecińskich uczniów można przekazywać do Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA