Poniedziałek, 22 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Klawiatury do tabletów

Data publikacji: 17 marca 2016 r. 09:13
Ostatnia aktualizacja: 23 listopada 2017 r. 18:49
Klawiatury do tabletów
Fot. Robert Stachnik  

Analitycy International Data Corporation prognozują, że w 2016 r. sprzedaż tabletów spadnie o 5,9 proc. Segment urządzeń z dołączaną klawiaturą ma jednak zanotować wzrost aż o 73 proc. Za ten sukces odpowiada m.in. oferta Microsoftu i Apple. Platforma Windows już dziś jest liderem tego rynku.

– Obserwujemy szybko postępujące innowacje w segmencie tabletów z dołączaną sprzętową klawiaturą, którym towarzyszy spadek cen, zwiększanie portfolio produktów przez głównych graczy – większą konkurencję, co w połączeniu z rosnącym zainteresowaniem tego typu urządzeniami ze strony sektora korporacyjnego, skutkuje istotnymi wzrostami sprzedaży – wyjaśnia Jean Philippe Bouchard, szef działu Tablets w IDC.

W ocenie ekspertów popularność tabletów z dołączaną klawiaturą sprzętową wpłynie w niedalekiej przyszłości na całą branżę. Prognozuje się zwiększenie liczby urządzeń z ekranami powyżej 9 cali na rzecz dominujących dziś tabletów z mniejszymi ekranami. Tablety z dołączaną klawiaturą stanowią także szansę dla Microsoftu. Urządzenia linii Surface mają w najbliższych latach odebrać część udziału w rynku tabletom z Androidem.

Prognozy IDC wskazują, że w 2016 r. liderem segmentu tabletów z fizyczną klawiaturą sprzętową będzie platforma Windows (53,3 proc.), na drugim miejscu uplasuje się system Apple (28,5 proc.), zaś urządzenia z Androidem będą stanowić 18,2 proc. branży.

– Sukces tabletów z klawiaturą sprzętową przyniesie pierwszą zauważalną obecność platformy Windows na tym rynku od początku jego powstania. Wszechstronność Windowsa 10 już dziś przyczynia się do relatywnie szybkiego przyjęcia nowego systemu w branży PC, podobnie będzie w przypadku tabletów z ekranami o przekątnych od 9 do 13 cali – ocenia Ryan Reith, szef programu Worldwide Quarterly Mobile Device Trackers w IDC. Według niego „tak długo, jak system OS X nie zostanie wyposażony w interfejs dotykowy, Android pozostanie mało spójnym ekosystemem, a system Chrome niszowym produktem, platforma Windows wydaje się być jedynym logicznym rozwiązaniem dla branży tabletów ze sprzętową klawiaturą”. (pap)

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA