Piątek, 27 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Jak wyglądała chrystianizacja Pomorza Zachodniego

Data publikacji: 25 grudnia 2023 r. 18:49
Ostatnia aktualizacja: 02 stycznia 2024 r. 22:55
Jak wyglądała chrystianizacja Pomorza Zachodniego
Dr Paweł Migdalski opowiadał o chrystianizacji Pomorza Zachodniego i tajemnicach średniowiecza.  

– Kiedy bierzemy karty zabytków, zapisy historyczne, to okazuje się, że wiele badań nie zostało jeszcze wykonanych. Dlatego dwa lata temu wspólnie z innymi szczecińskimi historykami wdrożyliśmy projekt „Chrystianizacja Pomorza Zachodniego”, którego celem było poznanie tego kto tu był, co zrobił i co nas ominęło – mówi dr Paweł Migdalski z Uniwersytetu Szczecińskiego.

O przebiegu chrystianizacji Pomorza Zachodniego i tajemnicach średniowiecza dr Marek Migdalski opowiadał w dworku w Kulicach (gmina Nowogard). Spotkanie zorganizowała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego Aneta Wysoszyńska z okazji zbliżającego się jubileuszu 900-lecia chrystianizacji Pomorza Zachodniego.

– Tematem spotkania był realizowany projekt pt. „Chrystianizacja Pomorza Zachodniego”. Nadrzędnym celem zespołu jest kontynuowanie i rozwijanie badań nad dziejami Pomorza jako regionu pozostającego w kręgu historycznej spuścizny europejskiej. Spośród celów szczegółowych muszę tu wymienić bardzo ważne sfery działalności: podejmowanie dyskusji naukowej, organizację wydarzeń, jak konferencje, wykłady i seminaria, inicjowanie projektów wydawnictw naukowych, nawiązanie lub pogłębienie współpracy z innymi ośrodkami naukowymi oraz naukowcami zajmującymi się badaniami, koordynowanie działań promujących wiedzę o Pomorzu i wspieranie inicjatyw propagujących przeszłość tego obszaru – wyjaśnia dr Paweł Migdalski. – Poprzez ten właśnie projekt chcieliśmy pokazać jak przebiegał proces chrystianizacji w naszym województwie. W nadchodzącym 2024 r. przypada okrągła 900 rocznica pierwszej z dwóch misji chrystianizacyjnych Pomorza, które z polecenia Bolesława III Krzywoustego podjął Otton, biskup Bambergu. Dlatego jestem tu w Kulicach, by podzielić się wiedzą ze słuchaczami i pokazać, że historia może być naprawdę fascynująca. Kaplice i kościoły to stałe obiekty krajobrazu Pomorza Zachodniego, które są naprawdę interesujące. W każdym z tych obiektów mogą się znajdować prawdziwe perły, choćby malarstwa romańskiego i gotyckiego. Tego typu obiekty, choćby kościoły w niewielkich wsiach, mogą spełniać dla nas naukowców funkcje naukowe, toteż dbajmy o nie, przed unowocześnieniem czy modernizacją najpierw zwróćmy się z prośbą o analizę, której celem będzie fachowa ocena. Obiektom historycznym musimy dać życie, ale róbmy to bardzo rozsądnie, z poszanowaniem dla ich pochodzenia.

Przypomnijmy, że szczeciński historyk, dr Paweł Migdalski, został laureatem III edycji Nagrody im. Gerarda Labudy. Sukces przyniosła mu praca „Słowiańszczyzna północno-zachodnia w historiografii polskiej, niemieckiej i duńskiej”.

Po wykładzie historycznym wysłuchano koncertu zespołu Consortium Sedinum. To jedyny zawodowy zespół, który jest wykonawcą muzyki dawnej na Pomorzu Zachodnim. W obiekcie prowadzona była również zbiórka pieniędzy na WOŚP. ©℗

Tekst i fot. Jarosław BZOWY

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@prawda historyczna
2024-01-02 22:52:52
Dziwny jesteś - od tego czasu wielokrotnie robiono to samo nam - ale trzymając się twojej pokręconej logiki to Niemcy powinni zrezygnować z wszystkich ulic ku czci Bismarcka... no chyba że jesteś częstym gościem na Mącznej i twierdzisz że jesteś bezpośrednim potomkiem tych którzy wtedy zginęli... Rozumiem też że kompletnie nie przeszkadzają ci Krzyżacy i rzeź Gdańska 200 lat pozniej
emerytkaj
2023-12-31 17:18:20
jak mozna dzisiejsze myslenie przenosic w ocene dawnych czasow
prawda historyczna
2023-12-31 14:17:13
Krzywy Ryj złupił bogate miasto, zgwałcił a potem wymordował ludność i ostatecznie spalił wszystko. Durni powojenni mieszkańcy, jako chichot historii chyba, nazwali jedną z głównych ulic śródmieścia - Krzywego Ryja. jak długo jeszcze ?
Wydawawało się,
2023-12-29 07:43:08
że to było spotkanie w gronie ludzu wykształconych, a na koniec ta zbiórka na cwaniaka w czerwonych pantalonach...i czar prysł.
haniebnie wyglądała
2023-12-27 14:15:27
Przemoc i mordy na tle religijnym. Narzucanie Pomorzanom religii chrześcijańskiej miało znamiona próby unicestwienia naszego narodu. Zbrojna napaść na Szczecin watażki bolesława krzywoustego z 1121 r. to zbrodnia wojenna.
klemens
2023-12-26 10:45:05
chrystianizacja polegała głównie na mordowaniu opornych albo sprzedawaniu ich w niewolę .
Wojtek
2023-12-26 06:58:19
a jest inne Pomorze historycznie niż obecnie sztucznie zwane Zachodnim? na wschodzie Pomorze historycznie kończyło się na Lęborku. Dalej to Kaszuby i Prusy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA