Środa, 13 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Jak na statku. Symulator w Zespole Szkół Morskich

Data publikacji: 27 października 2019 r. 09:38
Ostatnia aktualizacja: 02 listopada 2019 r. 23:17
Jak na statku. Symulator w Zespole Szkół Morskich
 

Ślubowaniu uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Morskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu towarzyszyło otwarcie nowego symulatora. Dostarczyła go firma Enamor w ramach projektu „Otwieramy drzwi do zatrudnienia”, realizowanego przez Północny Związek Pracodawców dla ZSM.

Enamor wykonał modernizację istniejącego klasowego symulatora radarowo-nawigacyjnego oraz jego rozbudowę o nowe stanowisko klasy B i nowy symulator GMDSS (ogólnoświatowego systemu bezpieczeństwa i alarmowania).

– Mamy możliwość ustawienia, zaprogramowania i możemy prowadzić kształcenie w różnych warunkach hydrometeorologicznych na różnych akwenach na całym świecie, w dzień i w nocy – podkreślał podczas prezentacji nowych urządzeń Andrzej Czerwiński, wicedyrektor ZSM ds. praktyk morskich i konwencji STCW. – Dzięki temu sprzętowi spełniamy już w tej chwili warunki wyposażenia szkoły, która ma możliwość kształcenia na poziomie operacyjnym. To nam daje pewien handicap w stosunku do innych szkół średnich.

Dyrektor ZSM Marzena Gańcza dodała, że do tej pory korzystano z symulatora Akademii Morskiej w Szczecinie, ale wynajęcie go i dojazdy oznaczały dodatkowe koszty i pochłaniały czas.

– Pieniądze mieliśmy zapewnione dzięki panu Januszowi Karpowi, dyrektorowi Departamentu Edukacji Morskiej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, ale wyjazd do Szczecina to było zarwanie całego dnia nauki, a teraz w ramach cyklu kształcenia są możliwe na miejscu zajęcia dwu- lub trzygodzinne, w zależności od klasy – zaznaczył A. Czerwiński.

Dziękował za dotychczasowe kursy w Akademii Morskiej obecnemu na uroczystości prof. Arkadiuszowi Tomczakowi, prorektorowi ds. morskich.

Jak dodał wicedyrektor, następnym krokiem będzie wyposażenie laboratorium nawigacyjnego w podstawowe urządzenia przynajmniej dwóch różnych producentów, żeby mieć porównanie.

– Jak uczeń pójdzie na statek, to będzie mógł wykonać czynności na danym urządzeniu – wyjaśnił.

Podziękowanie złożył też wykonawcy, chwaląc go za dużą fachowość.

– Pracownicy firmy Enamor starali się spełnić wszystkie nasze prośby i wymagania – podkreślił.

Świnoujski ZSM działa od 1960 r., a mury placówki opuściło łącznie ponad 10 tysięcy absolwentów. Od 1 stycznia 2018 r. jej organem prowadzącym jest MGMiŻŚ. To pierwsza i na razie jedyna szkoła średnia, która posiada uprawnienia szkolenia kadr morskich na poziom operacyjny żeglugi międzynarodowej, co umożliwia absolwentom, po odbyciu nadzorowanej praktyki morskiej, uzyskanie dyplomu oficera. ©℗

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

absolwent
2019-11-02 23:09:11
Tak, ten "handicap" to jak plusy ujemne pewnego "polytyka" z Gdańska.
morski
2019-10-31 10:50:13
hmmm, czy użyte przez Pana Czerwińskiego określenie "handicap" jest właściwe kontekstowo, mam wątpliwości.
PiS przekazuje Rydzykowi ogromne pieniądze publiczne, Które miały.....
2019-10-28 08:55:18
- kolejna "ruska onuca" bez "ogonków".
Na Symulatorach...
2019-10-27 22:51:11
Bedzie wszystko gralo - a w rzeczywistosc wyhamuja na nabrzezach...?/!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA