Sobota, 18 maja 2024 r. 
REKLAMA

Uczą, jak się uratować z tonącego helikoptera [GALERIA]

Data publikacji: 21 lutego 2018 r. 16:15
Ostatnia aktualizacja: 25 listopada 2019 r. 22:44
Uczą, jak się uratować z tonącego helikoptera
 

Szkolić się na nim mogą m.in. osoby obsługujące platformy wiertnicze czy farmy wiatrowe na morzu, czyli pracownicy branży offshore, którzy na wspomniane instalacje dolatują śmigłowcami. To jedyne takie cywilne urządzenie w Polsce (drugie, ale wojskowe jest w Gdyni). Symulator tonącego helikoptera – bo o nim mowa – znajduje się w szczecińskim Vulcan Training Center. W środę (21 lutego) zaprezentowano, jak działa.

– Pomysł utworzenia tego centrum chodził mi po głowie już w 2006 roku, gdy jako młody oficer pokładowy odbywałem szkolenie w Amsterdamie – powiedział Artur Ambrożewicz, dyrektor VTC. – Pomyślałem, dlaczego takiego nie ma w Polsce. Od tamtej pory moje kształcenie zawodowe prowadziłem w tym kierunku, by utworzyć u nas ośrodek szkoleniowy na światowym poziomie. Mamy przecież bardzo wyspecjalizowaną kadrę, wielu fachowców pracujących przy wydobyciu ropy naftowej z dna morskiego i innych zatrudnionych w branży offshore. Co jakiś czas – co dwa lub co cztery lata – muszą odbywać szkolenia, więc po co mają jeździć do Amsterdamu czy Aberdeen.

I tak powstało Vulcan Training Center. Wraz z Hotelem i Restauracją Vulcan oraz salą konferencyjno-bankietową tworzy przy ul. Ludowej w Szczecinie Vulcan Center. VTC oferuje szereg szkoleń z zakresu bezpieczeństwa osobistego, BHP, pierwszej pomocy, organizacji pracy, szkoleń nurkowych. Dysponuje własnym basenem, placem do ćwiczeń przeciwpożarowych, ścianką wspinaczkową, salami szkoleniowymi i własną bazą hotelową.

Hitem jest jednak symulator tonącego helikoptera – jedyny w Polsce dla osób cywilnych.

Urządzenie odtwarza awaryjne wodowanie śmigłowca. Dyrektor Ambrożewicz, w specjalnym kombinezonie transportowym, przypięty pasami bezpieczeństwa, zademonstrował jego działanie. Bez problemu wydostał się spod wody.

Dzięki Szczecińskiemu Funduszowi Pożyczkowemu na Vulcan Training Center udało się pozyskać dofinansowanie z projektu Jeremie.

(ek)

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Marcin
2019-11-25 22:37:58
Jasne ze maja akredytacje OPITO !Jestem po kursie Bosiet Huet i w sektorze angielskim znalazlem zatrudnienie wiec wszystkim polecam to miejsce pelen profensjonalizm i wszystko na wysokim poziomie.Pozdrawiam nie dowiarkow.
Czytelnik
2018-02-24 22:29:05
Rzeczywiście nie ma OPITO. Miejmy nadzieję, że uzyskają tą akredytacje szybko. To duże ułatwienie mieć możliwość zrobienia HUET we własnym mieście. Trzymam kciuki!
@Tomasz
2018-02-22 15:17:02
Nie klam. Nawet na ich oficjalnej stronie pisza ze nie maja opito dlatego zjezdzaja cena z kursow. Zamiast pisac nieprawde by zwabic naiwnych lepiej zacznijcie starac sie o ten papier bez ktorego ten osrodek niewiele sie rozni od tego na ludowej.
Tomasz
2018-02-22 08:04:21
Jakie to nasze polskie, narodowe. Dowalić drugiemu, cieszyć się, że mu krowa zdechła. Do tych dwóch trolli powyżej TO CENTRUM ma nie tylko akredytację i spełnia normy OPITO. Ale czy i tak to zrozumiecie.... A to, że artykuł napisany z rzyci to inna sprawa.
hahaha
2018-02-21 21:50:17
ciekawe gdzie te certyfikaty akceptują....w afryce juz nie bo chcą OPITO,wieć tak fajny aqua park za kilkanaście milionów .brawo,a kaplica jest...jak nie ma to nie jade
Ugh
2018-02-21 18:45:19
A akredytacja OPITO juz jest? Bo wiecie Panowie bez niej to tylko super aquapark i nic wiecej.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA