Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Mapa podróży króla Eryka

Data publikacji: 2018-04-29 08:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:46
Mapa podróży króla Eryka
 

 O Zespole Szkół Morskich w Darłowie niedawno było głośno z powodu tragicznego wypadku drogowego, w którym zginęło dwoje uczniów placówki. Jednak życie biegnie dalej, a popularne „morsaki” stworzyły mapę podroży króla Eryka, władcy skandynawskiego, który urodził się w Darłowie.

Uczniowie pracowali pod okiem Roberta Gorgola, który jest koordynatorem projektu pn. „Kilwaterem Eryka Pomorskiego” przy ZSM w Darłowie. Młodzi szukali wyzwań i – jak twierdzą – stali się drużyną, która zawsze dąży do celu, na przekór trudnościom.

Najpierw był biwak, aby lepiej się poznać i zaplanować współpracę. Później odwiedzili miejscowy zamek, gdzie są ciekawostki i fakty o królu Eryku. Wiedzę o władcy uczniom poszerzyły spotkania z ludźmi, którzy od dawna badają historię Darłowa.

– Zorganizowaliśmy konkurs na logo naszego projektu i tekstu szanty – informuje Michalina Rumińska. – Każda zgłoszona praca wykonana była na najwyższym poziomie. Ciężko było, ale ostatecznie wybraliśmy projekt, który świetnie prezentuje się na naszych „kilwaterowych” koszulkach. Bezkonkurencyjny okazał się Daniel Frącz, który zdobył główną nagrodę w postaci rejsu na Gotlandię.

Po gali wręczenia nagród za logo i tekst szanty przyszła pora na powstanie mapy podróży króla Eryka Pomorskiego, który w wiekach XIV i XV panował w Norwegii, Danii i Szwecji.

– Zrobiliśmy to sami dzięki wiedzy, którą zdobyliśmy wcześniej – nie kryje satysfakcji Maciej Bombel. – Wszystko starannie zaznaczone, ozdobione i po prostu piękne, zresztą wszyscy będą mogli ją zobaczyć. W maju planujemy rejs na Gotlandię, gdzie przebywał darłowski władca, powoli dopinamy wszystko na ostatni guzik, a już po rejsie mapa powędruje do Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie.

Uczniowie twierdzą, że każde ich spotkanie przepełnione jest uśmiechem, choć zdarzają się też sprzeczki, które jednak udaje się szybko rozwiązać.

– Pokonujemy przeciwności i swoje słabości, bo po to właśnie stworzyliśmy naszą grupę, aby się otworzyć, poznać siebie i innych, żeby poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności – dodaje Izabela Zaborowska. ©℗

(m)

Fot. ZSM

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Eryk
2018-04-29 11:44:24
Ale o co chodzi?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA