czwartek, 21 stycznia 2021r.

Instytut Nauk o Kulturze Fizycznej w rankingu szanghajskim

Data publikacji: 2020-11-25 09:20
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-25 09:20
Instytut Nauk o Kulturze Fizycznej w rankingu szanghajskim
Centrum Badań Strukturalno - Funkcjonalnych Człowieka zostało uruchomione 5 lat temu. Fot. Ryszard Pakieser  

Instytut Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Szczecińskiego został uwzględniony w rankingu szanghajskim zestawiającym szkoły i wydziały nauk o sporcie. Najnowszy ranking uwzględnia 300 najlepszych uczelni na świecie, oceniając osiągnięcia naukowe z lat 2015 - 2019.  

Jednostka US znalazła się w przedziale 201 - 300. Jej dyrektorem jest prof. Marek Sawczuk. Jednym z największych osiągnięć Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia - z którego wyewoluował obecny Instytut - jest uruchomienie 5 lat temu Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka, nowoczesnego ośrodka zajmującego się badaniami nad kulturą fizyczną i medycyną sportową. Miał pozwolić uczelni nie tylko na współpracę ze sportowcami z Polski i Europy, ale także z firmami z różnych branż. Pomysłodawcą Centrum był prof. Paweł Cięszczyk. Kariery na US nie kontynuował. Przeniósł się do Gdańska, gdzie został rektorem Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. 

I to właśnie ta uczelnia oraz Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach także znalazły się w rankingu na miejscach 201 - 300. 

Academic Ranking of World Universities (ARWU), zwany zwyczajowo rankingiem szanghajskim, jest zestawieniem opracowanym i prowadzonym przez Centre for World-Class Universities (CWCU) Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju w Chinach, który klasyfikuje osiągnięcia naukowe szkół wyższych z całego świata. Ranking ocenia kadrę naukową i studentów w zakresie nagród zdobytych w znaczących konkursach naukowych oraz publikacji w renomowanych czasopismach naukowych i liczby cytowań. Oprócz ogólnej klasyfikacji uczelni, tworzone jest także zestawienie szkół wyższych prowadzących konkretne kierunki i pod tym kątem ocenianych.

Ranking wygrał Department of Nutrition, Exercise and Sports Institute of Sports Medicine Uniwersytetu w Kopenhadze. 

©℗

(as)

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ