Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie nawiązał współpracę z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie w zakresie badania implantów medycznych, wytwarzanych nowoczesną metodą druku 3D.
Badania w ramach współpracy naukowej obu uniwersytetów będą dotyczyły analizy mikrostruktury powierzchni implantów z PEEK, materiału alternatywnego dla tytanu, ich biologicznych właściwości w środowisku tkankowym oraz możliwości ich zastosowania w ortopedii, chirurgii szczękowo-twarzowej i stomatologicznej.
Drukarka 3D Apium M220 została zakupiona w ramach grantu aparaturowego PUM pt. „System analizy geometrii i biopodatności powierzchni implantów medycznych wytwarzanych techniką przyrostową z materiałów biokompatybilnych”. Dla jej prawidłowej pracy przygotowano stanowiska badawcze, wyposażone w nowoczesne mikroskopy. Urządzenie zaprojektowano do produkcji implantów chirurgicznych przeznaczonych do trwałego kontaktu z tkanką kostną. Jest wykonana z materiałów klasy medycznej. To obecnie jedyne tego typu urządzenie w Polsce. Pracować będzie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT. Rektorzy obu uczelni podpisali porozumienie o współpracy i użyczeniu ZUT-owi drukarki na okres 5 lat.
Osobami koordynującymi współpracę badawczą między PUM i ZUT są kierownik grantu dr n. med. Małgorzata Tomasik z PUM i specjalista w zakresie druku 3D dr inż. Marcin Królikowski z ZUT.
(as)