piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Facebook z usługą pomagającą niewidomym

Facebook z usługą pomagającą niewidomym

Facebook z usługą pomagającą niewidomym
Data publikacji: 2016-04-06 15:44
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 346 127157

Facebook poinformował o uruchomieniu usługi, której celem jest zwiększenie dostępności serwisu dla osób niepełnosprawnych, w tym przypadku dla niewidzących. Wprowadzone rozwiązanie generuje opis zdjęcia przy użyciu technologii rozpoznawania obiektów.

Chodzi o usługę Alternative Text (ATT). Jak podaje amerykański koncern „osoby używające czytników ekranowych na urządzeniach z systemem iOS, usłyszą co może znajdować się na zdjęciu, na które natkną się w czasie korzystania z Facebooka”. Przypomniano też, że zdjęcia stają się coraz ważniejszą „formą komunikacji online”. Podkreślono, że „każdego dnia za pośrednictwem Facebooka, WhatsAppa, Instagrama oraz Messengera ludzie udostępniają ponad 2 mld zdjęć”, co stanowi „duże wyzwanie dla osób niewidomych i słabowidzących”.

– Wiele rzeczy na Facebooku, jest ekstremalnie wizualnych i jako osoba niewidoma, masz poczucie, że jesteś pominięty w dialogu, jakbyś był poza tym wszystkim. Nasza sztuczna inteligencja rozwinęła się do tego stopnia, że sprawdziliśmy, czy nasze komputery będą w stanie opisać zdjęcie w zrozumiałej formie. To dopiero wstępna faza projektu, ale już na tym etapie, będziemy mogli wyznaczyć kierunek rozwoju, który pomoże nam osiągnąć nasz cel, czyli aby każdy, kto chce być częścią tego dialogu, mógł wziąć w nim udział – tłumaczył inżynier będący częścią zespołu, który pracował nad zaprezentowanym rozwiązaniem Matt King. Sam jest osobą niewidomą. (pap)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy