Piątek, 23 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Dzień Darczyńcy w IPN

Data publikacji: 06 grudnia 2023 r. 23:12
Ostatnia aktualizacja: 23 grudnia 2023 r. 05:38
Dzień Darczyńcy w IPN
Darczyńcy IPN mogli z bliska przyjrzeć się, jak funkcjonuje Instytut.  

W środę, z okazji Dnia Darczyńcy, szczeciński Instytut Pamięci Narodowej zaprosił do swojej siedziby osoby przekazujące IPN rodzinne pamiątki. To forma podziękowania za wspólne kultywowanie zbiorowej pamięci. 

Na zasób archiwalny Instytutu składa się przede wszystkim dokumentacja wytworzona przez komunistyczne organy bezpieczeństwa. Niemniej Archiwum IPN gromadzi również materiały dotyczące losów Polaków na przestrzeni XX w.  pochodzące ze zbiorów osób prywatnych i stowarzyszeń.  W tym celu powstał w IPN projekt „Archiwum Pełne Pamięci”. W jego ramach archiwiści Instytutu pozyskują do zasobu dokumenty, fotografie, pamiętniki, listy, nagrania, artefakty, pochodzące z rodzinnych zbiorów. Dotychczas do szczecińskiego oddziału IPN swoje zbiory przekazali m.in. weterani II wojny światowej, byli więźniowie obozów koncentracyjnych, członkowie Federacji Rodzin Katyńskich czy działacze opozycji antykomunistycznej.

- Zapraszając dotychczasowych darczyńców, chcemy im podziękować za wspólne działania na rzecz zachowania pamięci o losach Narodu Polskiego, ale też chcielibyśmy pokazać efekty naszej pracy - mówi Marcin Górka, rzecznik prasowy IPN w Szczecinie.

W środę zaprezentowano dotychczasowy dorobek projektu „Archiwum Pełne Pamięci”. Gości zostali też oprowadzeni po pracowni digitalizacji i magazynach archiwalnych. Dyrektor szczecińskiego oddziału IPN Krzysztof Męciński przekazał darczyńcom dyplomy z podziękowaniami.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA