sobota, 06 czerwca 2020.
Strona główna > Nauka > Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później

Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później [GALERIA]

Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później
Data publikacji: 2019-10-15 15:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Wywietleń: 662 422230

Ciekawej dyskusji nt. roli Wolnych Związków Zawodowych Pomorza Zachodniego przysłuchiwało się sporo zainteresowanych, zebranych w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gryfinie (11 października). Deklaracja utworzenia WZZ PZ podpisana została właśnie 11 października 1979 r. przez działaczy opozycji demokratycznej ze Szczecina i Gryfina, skupionych wokół pisma „Robotnik”, wydawanego przez środowisko KSS KOR. Była to trzecia (po Śląsku i Gdańsku) udana inicjatywa utworzenia WZZ. Przygotowania trwały ponad rok. Program deklaracji szczecińsko-gryfińskiej konsultowano m.in. z Henrykiem Wujcem, który wraz z małżonką Ludwiką uczestniczył w rocznicowych obchodach w Gryfinie, a 40 lat temu był dla miejscowych opozycjonistów opiekunem, koordynatorem i łącznikiem ze środowiskiem warszawskim.

Naszą działalność kierowaliśmy głównie do środowisk pracowniczych. Kolportowaliśmy wydawnictwa niezależne, m.in. pismo „Robotnik”, potem „Robotnik Szczeciński”, „Biuletyn Informacyjny” KSS KOR i publikacje niezależne. Organizowaliśmy także akcje ulotkowe, plakatowe, zbieraliśmy podpisy pod petycjami w obronie praw i wolności obywatelskich, organizowaliśmy spotkania i rocznicowe uroczystości. Współpracowaliśmy z innymi środowiskami opozycyjnymi: ROPCiO, niezależnymi środowiskami studenckimi, a nawet KPN czy Duszpasterstwem Akademickim – wspomina gryfinianin Mirosław Witkowski.

I w panelu historycznym, i w retrospekcjach przedstawicieli opozycji w PRL pojawiały się też liczne wątki związane z inwigilacją WZZ PZ przez Służbę Bezpieczeństwa, która, wykorzystując m.in. tajnych współpracowników, podejmowała działania mające na celu izolację działaczy, stosowała zatrzymania, rewizje, konfiskaty wydawnictw, a nawet pobicia.

W dyskusji – zaplanowanej i kuluarowej – podjęto także temat roli WZZ PZ w Sierpniu '80.

Liczebnie nie była to grupa wielka, stąd też rola szczecińskich i gryfińskich działaczy w strajkach w 1980 roku nie była może tak imponująca, jaką mogą sobie przypisać działacze WZZ Wybrzeża. Niemniej fakt zaistnienia długo przed Sierpniem 1980 opozycji na tym terenie, bez względu na jej ilość i możliwości, jest godna uwagi i ma swoje znaczenie historyczne – wybrzmiało podczas rocznicowych obchodów.   

Tekst i fot. (akme)

Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później

Komentarze

"Wolne" Zwiazki Zawodowe "Solidarnosc"
W dniu dzisiejszym... sa w Szczecinie az 3-y !!! Gdzie 2-a... czyli ten na Kaszubskiej 30 i ten na Wojska Polskiego 113 - sa dzisiaj "sterowane i kierowane" przez bylych dluugoletnich PZPR-ow... a ten 3-ci przy ul. Dworcowej 19 - to na razie nie jestesmy "jeszcze" pewni... !!/?
2019-10-15 23:40:33

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie