Środa 05 października 2022r. 
REKLAMA

Dyrektor Instytutu Biologii US: "Na Odrze dzieje się właśnie olbrzymia katastrofa"

Data publikacji: 2022-08-17 08:26
Ostatnia aktualizacja: 2022-08-17 18:49
Dyrektor Instytutu Biologii US: "Na Odrze dzieje się właśnie olbrzymia katastrofa"
Fot. archiwum autora  

Z profesorem Robertem Czerniawskim, dyrektorem Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, rozmawia Alan Sasinowski

- Czy to, co teraz dzieje się na drugiej najdłuższej rzece w Polsce, można nazwać "śmiercią Odry"?

- O śmierci rzeki moglibyśmy mówić wtedy, gdyby zginęły wszystkie organizmy. W tym przypadku mamy do czynienia ze śniętymi rybami, zginęły też bezkręgowce, ale rośliny mają się bardzo dobrze. W przyrodzie jest tak, że jedne organizmy zostaną zastąpione przez inne, lepiej dostosowane do nowych warunków. To wszystko nie zmienia faktu, że na Odrze dzieje się właśnie olbrzymia katastrofa. Bioróżnorodność na pewno się zmniejszy. 

- Czy tę katastrofę można porównać do jakiegoś innego wydarzenia, które miało miejsce w ostatnich latach w  Polsce?

- Nie przypominam sobie sytuacji, żeby zatrucie wody nastąpiło na tak dużym odcinku w tak ważnej rzece, żeby było tak wiele śniętych ryb. Można powiedzieć, że to ewenement. 

- Jaka jest skala strat?

- Większa niż widzimy. To olbrzymia tragedia. W tej chwili widzimy tylko dryfujące ryby. Tymczasem dużo więcej ryb zalega na dnie rzeki. Przy wysokim stężeniu siarkowodoru te ryby, mówiąc potocznie, zaczną gazować. Dlatego możemy spodziewać się kolejnej fali - tym razem z gnijącymi rybami. Dlatego dobrze, że stosowane są zapory. I szkoda, że nie zareagowano wcześniej - o ile więcej ryb można by wtedy wyłapać. Podczas drugiej fali zapory także powinny być ustawione.    

- Jakie zatruta Odra będzie miała konsekwencje dla mieszkańców?

- Zaznaczam, że to prywatna opinia: to może być poważny problem dla całej społeczności Polski mieszkającej na jej zachodnim skraju. Już teraz protestują rybacy i wędkarze, którzy tracą źródła dochodu. W tle są problemy sklepów wędkarskich. Cios otrzymała turystyka wzdłuż Odry. Nie wiadomo, co z rekreacyjnym korzystaniem z rzeki, zaraz możemy mieć poważny problem sanitarny, zwłaszcza przy tak małym stężeniu tlenu i przy tak niskim stanie wód.

- Kto zatruł rzekę?

- Tego nikt nie wie. Trwa śledztwo. Nie spodziewałbym się jednak, że jedno pojedyncze wydarzenie było w stanie oddziaływać na całą Odrę. To raczej ciąg wydarzeń, efekt wielu czynników. Czynnikiem, który mógł pogłębić problem, są prace utrzymaniowe na Odrze, które wywołały ruch osadów, uwolniły metale ciężkie. Odra od zawsze jest tak zwaną rzeką przemysłową. Przez betonowanie, prostowanie, zawężanie woda spływa do Bałtyku szybciej, a tym samym szybciej przenosi ewentualne zagrożenia. Wody jest mało, stężenie różnych składników się zwiększa. Odra nie ma tej chwili zdolności samooczyszczania. Przynajmniej na kilku odcinków trzeba ją renaturyzować. 

- No właśnie. Jakie są wnioski z tej katastrofy. Co możemy zrobić, żeby się nie powtórzyła?

- Po pierwsze: niezbędne jest ciągłe monitorowanie stanu wód naturalnych. Podkreślam: ciągłe. Tylko to może uchronić nas przed kolejną spóźnioną reakcją. Po drugie: musi zmienić się sposób myślenia o zarządzaniu wodami naturalnym, trzeba bardziej dbać o ich jakość. Nie jestem przeciwny żegludze. Ale do tej kwestii można podejść w inny sposób. Po trzecie: kary za zrzucanie substancji szkodliwych do rzek są zbyt niskie. I najważniejsza sprawa: musimy zmodernizować oczyszczalnie ścieków, zwłaszcza te małe samorządowe. Niestety skupiamy się na wykorzystywaniu wód, ale nie sprawdzamy, jaka jest ich wydolność. 

- Dziękuję za rozmowę.©℗

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

śmierć Odry
2022-08-19 08:52:29
Panikarze w akcji , odłowiono sto kilkadziesiąt ton śniętych ryb z rzeki o zasobach wielu tysięcy ton. Takie tragedie niestety się zdarzają i będziemy musieli wiele naprawić ale mówienie o śmierci rzeki to chyba jakiś absurd. Powiedzcie to ptakom i bobrom ktore nadal żerują nad rzeką. Nie wolno wywoływać paniki jeśli mam przecież wojnę wypowiedzianą przez Putina
B.B.C.
2022-08-18 11:08:52
A dlaczego mądraliński profesor nie zareagował wcześniej?
@Rtęć
2022-08-17 16:57:18
Zatruła nieodwracalnie Twój mózg.
Rtęć
2022-08-17 12:23:58
Gdzie jest rtęć z Odry?
zewd
2022-08-17 12:07:52
Czy Duklanowski się odnalazł czy dalej nic nie robi w sprawie?
jakie betonowanie?
2022-08-17 12:03:02
To pokażcie, w którym miejscu Odra jest betonowana? Cały czas wypisujecie takie bzdury. Umacnianie zniszczonych brzegów i zabudowa regulacyjna wykonywane są z naturalnych materiałów, umożliwia to przenikanie wody z rzeki do przyległych gruntów. Regulacja Odry została rozpoczęta ponad 250 lat temu i życie w niej do tej pory kwitło. A może zasypiecie koryto Odry Wschodniej od Jazu w Widuchowej do Gryfina, bo przecież 130 lat temu wykonano je sztucznie? Niemieckie mapy z 1893 roku są dostępne
Mocno zdziwiony
2022-08-17 11:50:16
On serio jest profesorem na polskiej uczelni? Pytam, bo odnioslem wrazenie, ze to niemiecki lobbysta prezentujacy madrosci, ktore i w maglu mozna uslyszec. Nie trzeba profesury. Tylko, ze maglu kazdy pracuje na swoje utrzymanie, a jego spoleczenstwo musi utrzymywac.
Opinia
2022-08-17 11:28:32
Każda organizacja związana z rybami,straż rybacka niech postara się w.miarę możliwości, o swoje badania wody oraz śniétych ryb, bo im dalej to wtòrne zatrucie, będzie coraz bardziej oddalało ustalenie przyczyn zatrucia pierwotnego.
@Samorządy
2022-08-17 10:35:38
Jakie samorządy. Rzekami rządzą centralnie. To władza centralna je betonuje i pogłębia, by były żeglowne, bo transport ją tylko interesuje. A że zniszczą, czy zamienią w ściek, to tylko efekt uboczny, ważne że płynie to coś. Nawet nie przewidują, że mogą doprowadzić do wyschnięcia, w razie czego spuszczą wody kopalniane.
Marian Płoć
2022-08-17 10:23:46
A co z rtęcią i fotografiami dla.marszałka, dalej je trzeba przesyłac i dane z monitorowania powietrza nad Odrą?
W rzece Odrze...!
2022-08-17 10:21:08
A nie na Odrze... ??
zaraz zaraz
2022-08-17 10:11:48
"możemy mieć poważny problem sanitarny, zwłaszcza przy tak małym stężeniu tlenu i przy tak niskim stanie wód" - mówi profesor. Jak to się ma do informacji o podwyższonym poziomie tlenu w rzece? Kto tu miesza i dezinformuje?
Katastrofa
2022-08-17 10:09:51
I co z tego. Firma, która jest za to odpowiedzialna powinna zapłacić setki milionów kary i to wyegzekwowane w gotówce, natychmiast. A jak będzie?
itd
2022-08-17 10:06:33
Samorzadowcy to pajace przebrani w drogie garnitury i garsonki,Historia czajki i teraz Odry pokazuja w pelni. Chca tylko kasy ,ajak przychodzi do katastrofy pozostaje rzad,wojsko istraz pozarna,
krótko
2022-08-17 10:03:46
PiS nawarzył piwa, niech PiS je teraz wypija.
Gabriela
2022-08-17 09:02:58
Trzeba zwiększyć kary za zatruwanie środowiska, szczególnie rzek, jezior, ale też gruntów, gleby. Ludzie muszą informować odpowiednie służby, gdy np. zauważą, że ktoś wyrzuca odpady do lasu. Musimy lepiej monitorować też czystość powietrza.
Samorządy
2022-08-17 08:52:18
Widać teraz że betonowanie tak ulubione przez samorządy powoduje szybki spływ wody, zamiast na bzdurne działania propagandowe samorządy powinny się skupić na wysokiej jakości i sprawności oczyszczalniach ścieków. Wzdłuż Odry muszą być oczyszczalnie ścieków na najwyższym poziomie i to muszą zapewnić samorządy. Koniec z byle jakością
bezczynność PiS
2022-08-17 08:49:20
Winny jest rząd Morawieckiego, który przez dwa tygodnie ukrywał całą sytuację, próbując ją zatuszować.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA