Czwartek 18 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Drugi dzień matur. W czwartek królowała matematyka

Data publikacji: 2022-05-05 12:55
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-05 13:21
Drugi dzień matur. W czwartek królowała matematyka
Matura 2022 w XIII LO w Szczecinie. Fot. Dariusz Gorajski  

Maturzyści zmagali się w czwartek z matematyką. Królowa nauk przysparza młodzieży większy stres, niektórych - szczególnie humanistów - wręcz przeraża. Obowiązkowy egzamin z matematyki maturzyści zdają od 12 lat - powrócił on w 2010 roku, po 25 latach przerwy. Arkusz egzaminacyjny z matematyki zawsze składa się z zadań zamkniętych testowych oraz zadań otwartych.

Pierwsze wrażenia z egzaminu przekazuje „Kurierowi" Natalia, tegoroczna maturzystka z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie: - Było trudno, szczególnie problematyczne było zadanie z wycinkiem koła oraz zadanie najwyżej punktowane - za pięć punktów. Pojawiły się również wcale nieproste logarytmy - relacjonuje maturzystka.

Na poprawne rozwiązanie wszystkich zadań zdający mieli 170 minut i mogli otrzymać w sumie 45 punktów: 28 punktów z zadań zamkniętych i 17 punktów z zadań otwartych.

Tak jak wszystkie egzaminy maturalne w 2022 roku, test wiedzy z matematyki jest przygotowany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie oparty o podstawę programową.  Zredukowano liczbę zadań otwartych z 9 do 7. Do zdania matury z matematyki potrzeba 14 punktów, czyli trzeba rozwiązać poprawnie połowę zadań zamkniętych. Zakres materiału również został okrojony: usunięto z niego zagadnienia dotyczące brył obrotowych, wartości odwrotnie proporcjonalnych oraz błędu bezwzględnego i względnego. Pozostały działania na potęgach i pierwiastkach, procenty. wyrażenia algebraiczne, funkcje, statystyka, rachunek prawdopodobieństwa, a z geometrii figury i bryły.

Ci, którzy zdecydowali się na podejście do rozszerzonej matury z matematyki, sprawdzą swoją wiedzę w przyszłym tygodniu, w środę.

Jeszcze dziś (5 maja), o godz. 14 Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje na swoich stronach internetowych arkusze egzaminacyjne z matematyki, można będzie również sprawdzić poprawne odpowiedzi.

W czwartek o godz. 14 młodzież przystąpi także do rozwiązania testu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. To historia muzyki, którą w kraju wybrało - według danych opublikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną - ledwie 342 abiturientów.

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

plusy
2022-05-05 13:05:47
z matematyki to potrzebują jedynie wiedzieć ile to jest 500+ plus 300+

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA