środa, 26 lutego 2020.
Strona główna > Nauka > Doktor honoris causa dla Zbigniewa Nosowskiego

Doktor honoris causa dla Zbigniewa Nosowskiego

Doktor honoris causa dla Zbigniewa Nosowskiego
Data publikacji: 2019-06-05 20:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Wywietleń: 1084 395139

Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny pisma "Więź", zostanie doktorem honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. Uroczystości będą towarzyszyły wydarzenia skierowane nie tylko do naukowców.

- Godność doktora honoris causa to jest najwyższa godność, jaką uniwersytet może obdarzyć człowieka zasłużonego w dziedzinie nauki, ale również działającego na niwie społecznej, kulturalnej, odgrywającego istotną rolę w kształtowaniu opinii przynajmniej części społeczeństwa - stwierdził prof. Edward Włodarczyk, rektor US. - Wybór redaktora Zbigniewa Nosowskiego wydaje się być w tym zakresie wyborem bardzo trafnym. Ta kandydatura podkreśla wieloletnie związki red. Nosowskiego z Uniwersytetem Szczecińskim, zwłaszcza z Wydziałem Teologicznym.

Prof. Andrzej Skrendo, prodziekan ds. nauki Wydziału Filologicznego US, przypomniał, że Nosowski przewodzi grupie medialnej skupionej wokół kwartalnika "Więź", w skład której wchodzi także także interdyscyplinarny zespół badawczy oraz wydawnictwo publikujące m.in. materiały paryskiej "Kultury".

- Środowisko "Więzi" zostało założone przez Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego premiera niepodległej Polski - dodawał uczony. - W jakimś sensie ten doktorat honoris causa jest naszym wkładem w obchody trzydziestolecie przemian, które rozpoczęły się w 1989 roku, dla których Mazowiecki jest postacią symboliczną. Druga rzecz jest taka, że Zbigniew Nosowski jest działaczem społecznym i katolickim i jego zasługi są nie do przecenienia. Pokazują nam, czym mogłoby być współczesne społeczeństwo obywatelskie. Nie będę się rozwodził nad jego wieloma aktywnościami, powiem tylko o jednej kwestii: to jest o dialogu polsko - żydowskim. W Polskiej Radzie Żydów i Chrześcijan jest dwóch przewodniczących, Żyd i chrześcijanin. Tym chrześcijańskim przewodniczącym jest Zbigniew Nosowski. To ważne bardzo ciało. Zabiera głos w kluczowych momentach, gdy dochodzi do dyskusji między Polakami a Żydami, Izraelem.

Prof. Jerzy Madejski z Instytutu Polonistyki, Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa US podkreślał, że przyznanie tytułu doktoratu hc zostało obudowane wydarzeniami wykraczającymi poza kanon tego rodzaju przedsięwzięć.

- Nosowski uważał, że to nie tyle okoliczność na jego rzecz, tylko na rzecz jego środowiska - wyjaśnił prof. Madejski. - Zależało mu, aby to było coś więcej niż tylko celebra związana z przyznaniem tytułu i mową laudacyjną.

I tak 12 czerwca redaktor naczelny "Więzi" spotka się uczniami XIII LO na lekcji poświęconej więzi i solidarności. O g. 14 w Sali Senatu US przy ul. Jana Pawła 22a rozpocznie się dyskusja z jego udziałem pod hasłem "Polak Sarmata - Polak Europejczyk". Głos zabiorą także: Anna Nasiłowska (Instytut Badań Literackich PAN), ks. Alfred Wierzbicki (KUL), Edward Włodarczyk a całość poprowadzi ks. Andrzej Draguła z US. O g. 17 w Teatrze Polskim odbędzie się debata „Opisywanie Polski. Rozmowa Redaktorów”. Udział wezmą: o. Maciej Biskup (dominikanie.pl); Dominika Kozłowska („Znak”); Zbigniew Nosowski („Więź”); Marcin Żyła („Tygodnik Powszechny”). Prowadzenie – A. Skrendo.

Nadanie tytułu honoris causa zaplanowano na 13 czerwca. O g. 16 w Sali Rady Wydziału Filologicznego US przy al. Piastów 40b rozpocznie się spotkanie zatytułowane  „Wariacje pocztowe. Epistolografia Polaków”. Udział wezmą: Bogumiła Berdychowska („Więź”), Lucyna Marzec (UAM), Jerzy Madejski. Prowadzenie – Inga Iwasiów (US).©℗

(as)

Fot. Adam Walanus

Na zdjęciu: Zbigniew Nosowski

 

Doktor honoris causa dla Zbigniewa Nosowskiego Doktor honoris causa dla Zbigniewa Nosowskiego

Komentarze

czytelnik
Okadzanie własnym smrodem
2019-06-08 09:52:36
-
Społeczeństwo i tak nigdy nie wybaczy "grubej kreski", przez którą cały czas ciągnie się za nami odór komuny....
2019-06-06 07:50:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie