Wtorek 28 września 2021r. 
REKLAMA

Doktor honoris causa dla Zbigniewa Nosowskiego

Data publikacji: 2019-06-05 20:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Doktor honoris causa dla Zbigniewa Nosowskiego
 

Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny pisma "Więź", zostanie doktorem honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. Uroczystości będą towarzyszyły wydarzenia skierowane nie tylko do naukowców.

- Godność doktora honoris causa to jest najwyższa godność, jaką uniwersytet może obdarzyć człowieka zasłużonego w dziedzinie nauki, ale również działającego na niwie społecznej, kulturalnej, odgrywającego istotną rolę w kształtowaniu opinii przynajmniej części społeczeństwa - stwierdził prof. Edward Włodarczyk, rektor US. - Wybór redaktora Zbigniewa Nosowskiego wydaje się być w tym zakresie wyborem bardzo trafnym. Ta kandydatura podkreśla wieloletnie związki red. Nosowskiego z Uniwersytetem Szczecińskim, zwłaszcza z Wydziałem Teologicznym.

Prof. Andrzej Skrendo, prodziekan ds. nauki Wydziału Filologicznego US, przypomniał, że Nosowski przewodzi grupie medialnej skupionej wokół kwartalnika "Więź", w skład której wchodzi także także interdyscyplinarny zespół badawczy oraz wydawnictwo publikujące m.in. materiały paryskiej "Kultury".

- Środowisko "Więzi" zostało założone przez Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego premiera niepodległej Polski - dodawał uczony. - W jakimś sensie ten doktorat honoris causa jest naszym wkładem w obchody trzydziestolecie przemian, które rozpoczęły się w 1989 roku, dla których Mazowiecki jest postacią symboliczną. Druga rzecz jest taka, że Zbigniew Nosowski jest działaczem społecznym i katolickim i jego zasługi są nie do przecenienia. Pokazują nam, czym mogłoby być współczesne społeczeństwo obywatelskie. Nie będę się rozwodził nad jego wieloma aktywnościami, powiem tylko o jednej kwestii: to jest o dialogu polsko - żydowskim. W Polskiej Radzie Żydów i Chrześcijan jest dwóch przewodniczących, Żyd i chrześcijanin. Tym chrześcijańskim przewodniczącym jest Zbigniew Nosowski. To ważne bardzo ciało. Zabiera głos w kluczowych momentach, gdy dochodzi do dyskusji między Polakami a Żydami, Izraelem.

Prof. Jerzy Madejski z Instytutu Polonistyki, Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa US podkreślał, że przyznanie tytułu doktoratu hc zostało obudowane wydarzeniami wykraczającymi poza kanon tego rodzaju przedsięwzięć.

- Nosowski uważał, że to nie tyle okoliczność na jego rzecz, tylko na rzecz jego środowiska - wyjaśnił prof. Madejski. - Zależało mu, aby to było coś więcej niż tylko celebra związana z przyznaniem tytułu i mową laudacyjną.

I tak 12 czerwca redaktor naczelny "Więzi" spotka się uczniami XIII LO na lekcji poświęconej więzi i solidarności. O g. 14 w Sali Senatu US przy ul. Jana Pawła 22a rozpocznie się dyskusja z jego udziałem pod hasłem "Polak Sarmata - Polak Europejczyk". Głos zabiorą także: Anna Nasiłowska (Instytut Badań Literackich PAN), ks. Alfred Wierzbicki (KUL), Edward Włodarczyk a całość poprowadzi ks. Andrzej Draguła z US. O g. 17 w Teatrze Polskim odbędzie się debata „Opisywanie Polski. Rozmowa Redaktorów”. Udział wezmą: o. Maciej Biskup (dominikanie.pl); Dominika Kozłowska („Znak”); Zbigniew Nosowski („Więź”); Marcin Żyła („Tygodnik Powszechny”). Prowadzenie – A. Skrendo.

Nadanie tytułu honoris causa zaplanowano na 13 czerwca. O g. 16 w Sali Rady Wydziału Filologicznego US przy al. Piastów 40b rozpocznie się spotkanie zatytułowane  „Wariacje pocztowe. Epistolografia Polaków”. Udział wezmą: Bogumiła Berdychowska („Więź”), Lucyna Marzec (UAM), Jerzy Madejski. Prowadzenie – Inga Iwasiów (US).©℗

(as)

Fot. Adam Walanus

Na zdjęciu: Zbigniew Nosowski

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

czytelnik
2019-06-08 09:52:36
Okadzanie własnym smrodem
-
2019-06-06 07:50:49
Społeczeństwo i tak nigdy nie wybaczy "grubej kreski", przez którą cały czas ciągnie się za nami odór komuny....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ