"Jak dbać o zdrowie i urodę w wieku dojrzałym?" to tytuł spotkania, którego gościem była dr hab. n. med. Magdalena Wiśniewska. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Przystań.Wartości w budynku Politechniki Morskiej w ramach Morskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Głównym tematem była dieta, sposoby na zdrowe odżywianie, dbanie o dobre samopoczucie i wygląd. Prezentacja skierowana była do pań.
Pomysł na spotkanie wyszedł od samych mieszkańców osiedla Drzetowo-Grabowo. Stowarzyszenie Przystań. Wartości przeprowadziło diagnozę potrzeb społecznych i jednym z postulatów była właśnie tego typu inicjatywa skierowana do seniorów. Na wtorkowym spotkaniu, choć dotyczyło kobiet w średnim wieku i starszych, przyszły też młodsze panie. Poprowadziła je dr hab. Magdalena Wiśniewska, lekarz, specjalista chorób wewnętrznych, nefrologii, diabetologii i transplantologii klinicznej, absolwentka Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, a także studiów podyplomowych Master of Business and Administration (MBA), wykładowczyni akademicka.
- Szukamy wraz z mieszkańcami wspólnych tematów. W poprzednim roku organizowaliśmy warsztaty florystyczne, w tym roku tematem przewodnim było zdrowie, uroda i samopoczucie - wyjaśnia Barbara Markowska, Prezeska Stowarzyszenia Przystań. Wartości. - Pani doktor podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem, a po prezentacji odpowiadała na pytania uczestniczek.
Prezentacja rozpoczęła się od wyjaśnienia różnic między kobietami i mężczyznami, zwłaszcza w kontekście dbania o zdrowie i urodę. Przez dwie godziny rozmawiano o chorobach wieku dojrzałego u kobiet i o tym, jak ich uniknąć.
- Najważniejsza zasada to żyć aktywnie, zdrowo się odżywiać, mieć najbliższych i żyć w społeczności, bo samotność jest tym czynnikiem, który nam szkodzi najbardziej - opowiedziała dr Magdalena Wiśniewska w rozmowie z "Kurierem Szczecińskim". - Trzeba mieć po co i dla kogo żyć.
Jako przykład zdrowego odżywiania proponuje dietę śródziemnomorską, czyli taką, która ma dużo warzyw, ryb, mniej czerwonego mięsa i węglowodanów. Należy też unikać fast foodów. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna wpływają też pozytywnie na urodę. Do najczęstszych chorób wieku dojrzałego u kobiet, o których była mowa na spotkaniu, należą choroby układu krążenia, czyli choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze oraz choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa.
Zdaniem dr Magdaleny Wiśniewskiej Polki wciąż jeszcze nie są tak aktywne i świadome tego, jak o siebie dbać. Wciąż się tego uczymy i stopniowo przyswajamy zdrowy styl życia.
- Ale podczas naszego spotkania panie bardzo miło mnie zaskoczyły, bo większość z nich przyznało, że dba o swoje zdrowie, robią badania profilaktyczne, chodzą na badania kontrolne, starają się być aktywne fizycznie i zdrowo się odżywiać.
Bardzo ważny jest dziś problem otyłości, nie tylko wśród osób starszych, ale przede wszystkim dzieci.
- Jestem przeciwniczką choroby otyłościowej. To jedyna choroba, w której leczymy skutki, a nie przyczyny - a leczymy ponad dwieście jej powikłań. Niestety, ponad jedna czwarta Polaków jest otyła, w tym ponad sześćdziesiąt procent mężczyzn ma nadwagę i ponad połowa kobiet. Te liczby są zatrważające, ale jeszcze gorzej wyglądają u dzieci. Przodujemy na świecie jeśli chodzi o otyłość wśród dzieci w wieku szkolnym. To jest dramat i to powinno dać nam do myślenia. Niestety dzieci korzystają z wzorców przekazanych przez rodziców, nie potrafimy też przekonać ich do aktywności fizycznej. One większość czasu spędzają dziś przed tabletem, telefonem albo komputerem, zamiast wyjść na podwórko z kolegami. Konsekwencje tego będą bardzo bolesne. ©℗
Agata Jankowska