Przez ostatnie trzy miesiące, z powodu pandemii, uczniowie brali udział w lekcjach nauki zdalnej. W piątek zakończą obecny rok szkolny i odbiorą swoje świadectwa. Jak będzie wyglądało nauczanie po wakacjach? - pytają rodzice uczniów i nauczyciele.
Jak nas poinformowała Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej w tej chwili trwają przygotowania do normalnej, stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych. MEN deklaruje, że zrobi wszystko, aby dzieci wróciły do szkół od września w normalnym trybie.
- Wszyscy zgodzimy się z tym, że nawet najlepsze i najnowocześniejsze technologie nie są w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu i nie stworzą przestrzeni do nawiązywania relacji oraz budowania więzi, które powstają w szkolnych murach - przyznaje Anna Ostrowska. - Jednocześnie pracujemy nad udoskonaleniem narzędzi on-line do nauki zdalnej, tak aby nauczyciele i dyrektorzy mogli korzystać tych rozwiązań, tak jak dotychczas, jako uzupełnienie swoich metod pracy. Rozwijamy platformę edukacyjną epodreczniki.pl, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Wprowadzamy nowe funkcjonalności, tak aby dostosować to narzędzie do potrzeb szkół.
Platforma epodreczniki.pl od ok. 10 lat jest wciąż rozwijana, niezależnie od epidemii. Znajdują się na niej materiały pomocne do pracy na lekcji, np. wirtualny spacer po dworku w Czarnolesie Jana Kochanowskiego, czy doświadczenia przyrodnicze, ale także scenariusze lekcji oraz karty pracy dla uczniów. Materiały przygotowuje Ośrodek Rozwoju Edukacji ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007−2013 oraz Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014−2020). Podczas nauki zdalnej z powodu pandemii te zasoby bardzo się przydały.
Informacje o możliwościach wykorzystywania platformy były przekazywane szkołom od września 2019 r., co wpisywało się w projekt MEN „Lekcja:Enter”. Zgodnie z jego założeniami do 2023 r. zostanie przeszkolonych ponad 75 tys. nauczycieli. Zakres szkolenia obejmuje m.in. tworzenie własnych lub wykorzystywanie dostępnych w internecie zasobów i narzędzi edukacyjnych do nauczania. Niespodziewanie pandemia wymusiła na nauczycielach samodzielne dokształcenie się w tym zakresie. Jednocześnie platforma epodreczniki.pl stale się rozbudowuje; do końca tego roku ma na niej powstać 10 tys. e-materiałów edukacyjnych z 10 przedmiotów dla szkół ponadpodstawowych. Będą one pomocne, niezależnie od trybu pracy szkół.
- Apelujemy zatem o to, aby nie wprowadzać niepokoju wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli oraz dyrektorów - dodaje rzecznik MEN. - Podkreślam, że przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół od września.©℗
Elżbieta KUBERA
Fot. Robert Stachnik (arch.)