wtorek, 26 maja 2020.
Strona główna > Nauka > Jakie egzaminy, kiedy rekrutacja? Minister podaje szczegóły

Jakie egzaminy, kiedy rekrutacja? Minister podaje szczegóły

Jakie egzaminy, kiedy rekrutacja? Minister podaje szczegóły
Data publikacji: 2020-05-19 13:52
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-19 13:58
Wywietleń: 625 455825

We wtorek minister edukacji Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej podał szczegóły uzgodnień w sprawie egzaminów końcowych i rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. 

- Jesteśmy w trakcie powrotu szkół do nowego funkcjonowania. Pozwalamy szkołom na znoszenie tych obostrzeń, wprowadzonych od połowy marca - podkreślił minister. - Od 25 maja mogą ruszyć zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla klas 1-3. Wprowadzamy też możliwość konsultacji z maturzystami i konsultacji dla uczniów klas ósmych, żeby mogli uzyskać wsparcie z tych fragmentów wiedzy, które budzą ich wątpliwości, a od 1 czerwca wprowadzamy konsultacje dla wszystkich uczniów, którzy chcą poprawić oceny końcowe.

Jakie będę terminy matury i egzaminów ósmoklasisty

Za dwa i pół tygodnia, od 8 czerwca rozpocznie się egzamin maturalny, który potrwa do 29 czerwca. W tym roku przeprowadzone będą tylko egzaminy pisemne. Natomiast 16, 17 i 18 czerwca odbędą się egzaminy ósmoklasisty. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie - od 22 czerwca do 9 lipca. Ósmoklasiści, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminu w czerwcu, będą mogli go napisać w drugim terminie w dniach 7-9 lipca. Dla maturzystów zaś dodatkową sesję wyznaczono na 8-14 lipca.

Minister podał, że do 31 lipca ósmoklasiści otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminów, a do 31 sierpnia swoje wyniki poznają maturzyści. Przedstawił też harmonogram rekrutacji do szkół średnich. Od 15 czerwca do 10 lipca szkoły przyjmować będą wnioski i dokumenty, część z nich będzie można złożyć w wersji elektronicznej. Druga tura składania dokumentów odbędzie się od 31 lipca do 4 sierpnia, natomiast 12 sierpnia zostaną wywieszone, także w internecie, listy osób przyjętych. Natomiast ostateczne listy, po doniesieniu przez kandydatów niezbędnych zaświadczeń, pojawią się 19 sierpnia. 

Jak mają być przeprowadzone egzaminy w szkołach? 

Mimo wielu głosów próśb ze strony rodziców, aby odwołać egzamin ósmoklasisty, minister podtrzymał stanowisko o ich przeprowadzeniu. Przedstawił także wytyczne dla dyrektorów szkół, nauczycieli uczniów i ich rodziców dotyczące przebiegu tych egzaminów w tak szczególnych warunkach opracowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Są wśród nich rozwiązania obligatoryjne i możliwe do wprowadzenia. Najważniejsze zasady dotyczą zachowania społecznego dystansu, dezynfekcji i zakrywania ust i nosa do chwili zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Czekając na wejście do szkoły lub sali egzaminacyjnej, zdający będą zobowiązani zachować odstęp co najmniej 1,5 m. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości, konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu. Ustawienie ławek w sali egzaminacyjnej powinno zapewniać co najmniej 1,5-metrowy odstęp między zdającymi w każdym kierunku. Obowiązkowa jest także dezynfekcja ławek i krzeseł w sali egzaminacyjnej przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jedna osoba. 

Miejsca dla członków zespołu nadzorującego również powinny zostać przygotowane z zachowaniem co najmniej 1,5-metrowego odstępu od zdających oraz od pozostałych członków zespołu. - W związku z tym, że może być więcej komisji nadzorujących, zmniejszyliśmy do dwóch wymaganą liczbę osób w niej zasiadających - powiedział minister Piontkowski.

Uczniowie z własnymi przyborami, piciem i posiłki

Według wytycznych egzamin może być przeprowadzany w salach lekcyjnych, salach gimnastycznych, na korytarzach szkolnych oraz w innych miejscach, pod warunkiem zachowania odpowiednich odstępów pomiędzy zdającymi oraz pomiędzy zdającymi i członkami zespołu nadzorującego. Zaleca się, jeżeli pozwalają na to warunki lokalowe oraz zasoby ludzkie, przeprowadzanie egzaminu w salach z jak najmniejszą liczbą osób w każdej sali.

- Montujemy w szkole automaty ze środkami dezynfekcyjnymi przy wejściu i w toaletach - powiedziała nam Joanna Czyż, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Szczecinie. - Jesteśmy zaopatrzeni w maseczki dla nauczycieli, które otrzymaliśmy w darze. Szkoła została wysprzątana i zdezynfekowana. Przeliczyliśmy metry i w salach lekcyjnych egzamin będzie pisało u nas po 10-11 osób. Jesteśmy przygotowani do egzaminu. 

Zgodnie z wytycznymi zdający będą musieli korzystać z własnych przyborów, nie powinni też wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy: książek, telefonów komórkowych, maskotek. Szkoła nie zapewni im wody pitnej, ani posiłków. Na egzamin powinni przynieść butelkę z wodą oraz produkty, które w przerwie egzaminów będą mogli zjeść.

Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, członkowie zespołu nadzorującego, obserwatorzy i inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu, np. specjaliści z zakresu niepełnosprawności, nauczyciele wspomagający, podczas poruszania się po sali egzaminacyjnej powinni mieć zakryte usta i nos. Będą mogli odsłonić twarz przy zachowaniu niezbędnego odstępu.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Facebook Ministerstwa Edukacji Narodowej  

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

kondolencje

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie