Środa, 29 maja 2024 r. 
REKLAMA

Czas refleksji nad sobą

Data publikacji: 15 marca 2016 r. 16:52
Ostatnia aktualizacja: 23 listopada 2017 r. 18:49
Czas refleksji nad sobą
 

Trwają rekolekcje wielkopostne. Uczniowie szczecińskich szkół przez trzy dni uczestniczą w zajęciach organizowanych w kościołach i szkołach. Czytają Biblię, poznają życie świętych i zasady postępowania wobec bliźnich.

Czy dobrze, że są takie rekolekcje?

- Dobrze, bo w czasie rekolekcji nie mamy lekcji. A poza tym to dla nas taki czas refleksji, zastanowienia się nad różnymi sprawami: Bogiem, naszą wiarą i relacjami z innymi ludźmi - mówią uczennice Gimnazjum nr 16 w Szczecinie, które od poniedziałku uczestniczą w rekolekcjach w parafii pw. Św. Rodziny.

Siostra Ewa, która uczy religii w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7, przyznaje że w organizowaniu rekolekcji ważne jest zaproponowanie młodemu człowiekowi takich zajęć, które coś mu dadzą. W dobie smartfonów liczy się też forma przekazu.

- Mamy Rok Miłosierdzia, który ustanowił papież Franciszek. Naszym rekolekcjom przyświeca treść błogosławieństwa: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią", które jest tematem Światowych Dni Młodzieży z udziałem ojca świętego w Krakowie - mówi siostra Ewa. - Przygotowaliśmy różnorodne zajęcia dla naszych uczniów: warsztaty, wykłady, prezentacje, a nawet konkurs piosenki religijnej "God Talent". Myślę, że każdy coś z tych spotkań wyniesie. Nie sądzę, aby uczniowie stwierdzili, że to czas stracony.

Uczniowie z Gimnazjum nr 16 i XIII Liceum Ogólnokształacącego uczestniczyli dotychczas w warsztatach biblijnych, literackich, psychologicznych, artystycznych w odniesieniu do Wielkiego Postu, Wielkiego Tygodnia i Roku Miłosierdzia. Wysłuchali wykładu ks. Marka Gajowieckiego, spotkali się z osobami, które przedstawiły im świadectwo czynów miłosierdzia. Młodzież chętnie prezentowała też swój talent muzyczny w rekolekcyjnym festiwalu piosenki religijnej. W środę mają poznać m.in. świadectwo nawrócenia i drogi oraz wezmą udział w konferencji poprowadzonej przez ks. Adama Krzykałę.

- Warto tych młodych ludzi wspierać - uważa siostra Ewa. - Nawet jeśli jakieś ziarno zostanie zdeptane, rozdziobią je kruki, to i tak zawsze coś pozostanie. ©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Trwają rekolekcje, na zdjęciu uczniowie z ZSO7 w Szczecinie podczas rekolekcji w kościele pw. Św. Rodziny

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Asian Industries
2016-03-16 08:16:22
Mmm ładne te uczennice, beatyfikowałbym konsekwentnie 😌

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA