Sobota 29 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki [GALERIA]

Data publikacji: 2019-02-21 15:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:48
Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki
Fot. Dariusz Gorajski  

Pierwszy przenośny komputer, archaiczne dyski, pierwsze oprogramowania, części do komputerów - takie cyfrowe antyki zaprezentowano w czwartek (21 lutego) podczas wernisażu wystawy "Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki" w Technoparku Pomerania.

Wystawa poświęcona historii rozwoju komputerów osobistych przygotowana została przez Technopark Pomerania we współpracy z Muzeum Techniki.

- Mamy nadzieję, że to co przygotowaliśmy wspólnie z Muzeum Techniki będzie interesujące i pokaże coś, co wydarzyło się przez 40 lat - mówi Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania. - Przecież pecet o którym rozmawiamy ma dopiero 40 lat. Tyle lat temu IBM wypuściło na rynek te urządzenia, które w ogromny sposób zmieniły to, jak żyjemy, jak się zachowujemy oraz z czego korzystamy.

Wystawa składa się m.in. z: jednego z pierwszych komputerów stacjonarnych; pierwszego modelu notebooka, czyli ThinkPada firmy IBM; części do pecetów; oprogramowań; pierwszych podręczników dla informatyków; czasopism komputerowych. Przygotowane zostały także prezentacje, które opisują rozwój komputerów osobistych, m.in. "70 lat informatyki".

- Mało kto zdaje sobie sprawę, z jak młodą dziedziną mamy do czynienia. W tym roku Polskie Towarzystwo Informatyczne hucznie obchodzi 70-lecie istnienia informatyki w kraju - dodał Andrzej Feterowski.

Odwiedzający mogą spróbować swoich sił grając w pierwszym wydaniu kultowej gry "Prince of Persia" z 1989 roku. Inną atrakcją jest "Blockout" - gra stworzona przez Polaków, która jest trójwymiarowym odpowiednikiem "Tetrisa".

 - Cieszę się, że nasz sąsiad Technopark Pomerania organizuje taką wystawę. Teraz komputery są dla nas normalną częścią życia, ale wcześniej była to wielka nowość i nie wszystko było tak oczywiste i łatwe - mówił Stanisław Horoszko, dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. - Dzięki tej wystawie można zobaczyć, jak kiedyś budowane były pecety. Sama wystawa przypomina o tym, jak mocno zmienia się informatyka.

Wystawę będzie można oglądać przez pewien czas w Technoparku. Później będzie dostępna w Muzeum Techniki.

- A to dlatego, że wtedy Technopark przygotuje następną ekspozycję. Mamy kilka pomysłów na wystawy związane z informatyką - dodał Stanisław Horoszko.

- Przyjrzenie się tym starym i działającym komputerom to naprawdę bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ nie miałem okazji zobaczyć tych wszystkich modeli - mówił Marcel, uczeń Technikum Technologii Cyfrowych w Szczecinie. - Uważam, że to dobra okazja, aby zobaczyć, na jakich komputerach pracowali kiedyś ludzie.

* * *

Ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 w holu budynku F3 Technoparku Pomerania (ul. Cyfrowa 6 w Szczecinie). ©℗

(KaNa)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pepele
2019-03-12 08:59:36
Panie, jaka maszyna? Bajtek to przecież jedno z pierwszych czasopism komputerowych w Polsce, które obecnie stało się kultowe.
teść pasierba
2019-02-21 17:41:13
"Bajtek" to była maszyna!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA