Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie uruchomił nowy kierunek - chemical engineering na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT. Został on dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Inne uczelnie także otwierają nowe kierunki.
- Studia inżynierskie na tym kierunku potrwają 7 semestrów - informuje prof. Rafał Rakoczy z ZUT. - Ich program będzie realizowany w oparciu o sprawdzone wzorce z MIT czy Stanford University of Technology. Wszystkie zajęcia prowadzone będą w języku angielskim, w tym również przez przedstawicieli firm i wykładowców z zagranicy, toteż od przyszłych studentów wymagana jest znajomość tego języka co najmniej na poziomie B2. Studenci podczas zajęć będą zobligowani do przygotowania koncepcji badań, zrealizowania ich z wykorzystaniem zaawansowanej infrastruktury badawczej, która znajduje się na wyposażeniu Wydziału, oraz opracowania uzyskanych wyników. Od kandydata na studenta wymaga się zatem umiejętności twórczego, kreatywnego i innowacyjnego rozwiązywania problemów. Realizowane na wydziale kierunki badań wpisują się w najnowsze światowe trendy, co przekłada się na uzyskiwanie licznych grantów naukowych przez pracowników naukowo-dydaktycznych wydziału z kategorią A.
Uniwersytet Szczeciński zaproponował cztery nowe kierunki na studiach pierwszego stopnia: pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną z rozszerzoną edukacją artystyczną, informatykę w biznesie, gospodarkę regionów nadmorskich oraz zarządzanie eventami sportowymi i turystycznymi.
Akademia Morska uruchomiła oceanotechnikę – studia inżynierskie na Wydziale Nawigacyjnym. Ma być odpowiedzią na potrzeby zmieniającego się obecnie rynku branży morskiej. Studenci do wyboru mają dwie specjalności – projektowanie i budowa okrętów oraz projektowanie i budowa jachtów.
Nowością na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym jest farmacja. ©℗
(as)
Fot. Ryszard Pakieser