środa, 23 września 2020.
Strona główna > Nauka > Co nam zostało po Słowianach?

Co nam zostało po Słowianach?

Co nam zostało po Słowianach?
Data publikacji: 2017-01-23 11:23
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:43
Wywietleń: 3637 204561

Dyskusją o powieści Leszka Hermana „Sedinum” zainaugurowaliśmy w listopadzie Szczecińskie Wtorki, comiesięczne spotkania dyskusyjne w ProMedia, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej i salonie czytelniczym przy al. Wojska Polskiego 2. Ich inicjatorem jest Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, do którego dołączyli Miejska Biblioteka Publiczna i „Kurier Szczeciński”.

Podczas otwartych debat chcemy rozmawiać o problemach regionalnej i lokalnej tożsamości, o miejscu, w którym mieszkamy, o tym co nas, mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego, łączy, na ile ważna jest dla nas historia miejsca, a na ile teraźniejszość i projekty przyszłości.

Trzecie z kolei spotkanie - już we wtorek (24 stycznia) o godz. 18 - będzie przebiegać pod hasłem „Co nam zostało po Słowianach”. A jego tematem ma być słowiańskie dziedzictwo Pomorza. Czy jest ono tylko mitem, którym podbudowywaliśmy po wojnie swoje prawa do Ziem Zachodnich, czy rzeczywistością historyczną i kulturową której kontynuacją jesteśmy my właśnie? Czy powinniśmy się więc powoływać na powinowactwo z przeszłością Stettina czy może raczej na związki z tradycją Trygława i pierwszych Gryfitów?

Wstępem do dyskusji były drukowane w magazynie „Kuriera" (20 stycznia) teksty prof. dr. hab. Mariana Rębkowskiego i dr. Pawła Migdalskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego, specjalistów od historii Pomorza i jego słowiańskich dziejów, którzy wezmę też udział w jutrzejszej debacie.

Uczestniczyć w niej będzie również znany Tomasz Wieczorek - znany szczeciński przewodnik, członek komisji egzaminacyjnej na przewodników turystycznych powołanej przez Urząd Marszałkowski; pomysłodawca i koordynator projektu, w ramach którego powstała książka „Śladami Lubinusa. Przewodnik niezwykły", której jest współautorem, a także innych projektów edukacyjnych i kulturalnych, ukierunkowanych na popularyzację wiedzy o Zamku Książąt Pomorskich, Księstwie Pomorskim, Szczecinie i regionie oraz Mapie Lubinusa.

Spotkanie poprowadzi red. Artur D. Liskowacki („Kurier Szczeciński”). 

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Adam Makowski, dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych US

Krzysztof Marcinowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej

Tomasz Kowalczyk, redaktor naczelny „Kuriera Szczecińskiego”

 

Na zdjęciu: Jednym z panelistów jutrzejszej debaty będzie znany szczeciński przewodnik Tomasz Wieczorek

Fot. Artur Liskowacki

Komentarze

kesee
A ja mam pytanie? Gdzie obecnie jest Pomorze Wschodnie. No bo my jesteśmy niby Zachodnie, gdzie jest Środkowe tez mniej więcej wiadomo. A Wschodnie? A Ci z gdańska mówią wszystkim że to oni są Pomorze.
2017-01-25 14:45:41
Wawrzek
Dzisiaj Zawody Biatlonu w Dusznikach, wszystko obklejone czarnym orłem i napisami dolny Śląsk żadnych polskich symboli. Co to już jest tuskowy naród śląski?
2017-01-25 14:27:21
Robert
Na szczęście dla tego miasta kompletnie NIC. Oprócz tego że Bogusław zwany Krzyworyjnym złupił je, spalił doszczętnie i zgwałcił mieszczki szczecińskie. Dzięki Bogu później była to historia wyłącznie pomorska, a następnie szwedzka
2017-01-24 23:58:01
Mirek
Na SZCZĘŚCIE jest pamięć o nauczce dla Krzyżaków. Musimy BACZNIE UWAŻAĆ na podobne zakusy. Postępujmy podobnie jak Jagiełło sporo lat temu pod Grundwaldem.
2017-01-23 15:13:32
Na dzis... i na przyszlosc...
Na SZCZESCIE dalej Chrzescijanstwo i PO-zostale jeszcze resztki ... KOD-u, Komunizmu i PO-stkomunizmu ! Gdzie po raz kolejny musimy zwrocic BACZNA UWAGE, na napierajacy PO raz kolejny... do calej Europy - Islam ! Postepujmy wiec podobnie, jak Jan III Sobieski sporo lat temu postapil - pod Wiedniem !!
2017-01-23 12:43:18
szn
O randze miasta może świadczyć fakt, że zlikwidowano Empik kosztem jakiejś biblioteki.
2017-01-23 12:40:12

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie