sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Co nam zostało po Słowianach?

Co nam zostało po Słowianach?

Co nam zostało po Słowianach?
Data publikacji: 2017-01-23 11:23
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:51
Wywietleń: 2722 204561

Dyskusją o powieści Leszka Hermana „Sedinum” zainaugurowaliśmy w listopadzie Szczecińskie Wtorki, comiesięczne spotkania dyskusyjne w ProMedia, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej i salonie czytelniczym przy al. Wojska Polskiego 2. Ich inicjatorem jest Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, do którego dołączyli Miejska Biblioteka Publiczna i „Kurier Szczeciński”.

Podczas otwartych debat chcemy rozmawiać o problemach regionalnej i lokalnej tożsamości, o miejscu, w którym mieszkamy, o tym co nas, mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego, łączy, na ile ważna jest dla nas historia miejsca, a na ile teraźniejszość i projekty przyszłości.

Trzecie z kolei spotkanie - już we wtorek (24 stycznia) o godz. 18 - będzie przebiegać pod hasłem „Co nam zostało po Słowianach”. A jego tematem ma być słowiańskie dziedzictwo Pomorza. Czy jest ono tylko mitem, którym podbudowywaliśmy po wojnie swoje prawa do Ziem Zachodnich, czy rzeczywistością historyczną i kulturową której kontynuacją jesteśmy my właśnie? Czy powinniśmy się więc powoływać na powinowactwo z przeszłością Stettina czy może raczej na związki z tradycją Trygława i pierwszych Gryfitów?

Wstępem do dyskusji były drukowane w magazynie „Kuriera" (20 stycznia) teksty prof. dr. hab. Mariana Rębkowskiego i dr. Pawła Migdalskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego, specjalistów od historii Pomorza i jego słowiańskich dziejów, którzy wezmę też udział w jutrzejszej debacie.

Uczestniczyć w niej będzie również znany Tomasz Wieczorek - znany szczeciński przewodnik, członek komisji egzaminacyjnej na przewodników turystycznych powołanej przez Urząd Marszałkowski; pomysłodawca i koordynator projektu, w ramach którego powstała książka „Śladami Lubinusa. Przewodnik niezwykły", której jest współautorem, a także innych projektów edukacyjnych i kulturalnych, ukierunkowanych na popularyzację wiedzy o Zamku Książąt Pomorskich, Księstwie Pomorskim, Szczecinie i regionie oraz Mapie Lubinusa.

Spotkanie poprowadzi red. Artur D. Liskowacki („Kurier Szczeciński”). 

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Adam Makowski, dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych US

Krzysztof Marcinowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej

Tomasz Kowalczyk, redaktor naczelny „Kuriera Szczecińskiego”

 

Na zdjęciu: Jednym z panelistów jutrzejszej debaty będzie znany szczeciński przewodnik Tomasz Wieczorek

Fot. Artur Liskowacki

Komentarze

kesee
A ja mam pytanie? Gdzie obecnie jest Pomorze Wschodnie. No bo my jesteśmy niby Zachodnie, gdzie jest Środkowe tez mniej więcej wiadomo. A Wschodnie? A Ci z gdańska mówią wszystkim że to oni są Pomorze.
2017-01-25 14:45:41
Wawrzek
Dzisiaj Zawody Biatlonu w Dusznikach, wszystko obklejone czarnym orłem i napisami dolny Śląsk żadnych polskich symboli. Co to już jest tuskowy naród śląski?
2017-01-25 14:27:21
Robert
Na szczęście dla tego miasta kompletnie NIC. Oprócz tego że Bogusław zwany Krzyworyjnym złupił je, spalił doszczętnie i zgwałcił mieszczki szczecińskie. Dzięki Bogu później była to historia wyłącznie pomorska, a następnie szwedzka
2017-01-24 23:58:01
Mirek
Na SZCZĘŚCIE jest pamięć o nauczce dla Krzyżaków. Musimy BACZNIE UWAŻAĆ na podobne zakusy. Postępujmy podobnie jak Jagiełło sporo lat temu pod Grundwaldem.
2017-01-23 15:13:32
Na dzis... i na przyszlosc...
Na SZCZESCIE dalej Chrzescijanstwo i PO-zostale jeszcze resztki ... KOD-u, Komunizmu i PO-stkomunizmu ! Gdzie po raz kolejny musimy zwrocic BACZNA UWAGE, na napierajacy PO raz kolejny... do calej Europy - Islam ! Postepujmy wiec podobnie, jak Jan III Sobieski sporo lat temu postapil - pod Wiedniem !!
2017-01-23 12:43:18
szn
O randze miasta może świadczyć fakt, że zlikwidowano Empik kosztem jakiejś biblioteki.
2017-01-23 12:40:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy