poniedziałek, 13 lipca 2020.
Strona główna > Gospodarka > Wojskowe zlecenia szansą dla stoczni [GALERIA]

Wojskowe zlecenia szansą dla stoczni [GALERIA]

Wojskowe zlecenia szansą dla stoczni [GALERIA]
Data publikacji: 2016-12-19 22:36
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1774 187320

– Chcemy stworzyć na Pomorzu Zachodnim dobrze prosperujący przemysł stoczniowy – podkreślił w poniedziałek (19 grudnia) w Szczecinie Konrad Konefał, prezes MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, które zarządza funduszem MARS. Zapowiedział, że wkrótce dojdzie do kapitałowej konsolidacji Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” (MARS jest jej większościowym udziałowcem) i Szczecińskiego Parku Przemysłowego.

Prezes Konefał był jednym z gości debaty stoczniowej, zorganizowanej przez think tank Nobilis Media i sejmową Komisję Obrony Narodowej. Konferencja z cyklu Safety Forum Szczecin zgromadziła przede wszystkim przedstawicieli firm z branży morskiej. Rozmawiano o możliwościach odbudowy polskiego przemysłu okrętowego. Pomóc mają m.in. modernizacja, konsolidacja, innowacyjność i transfer technologii. Stocznie, także te na Pomorzu Zachodnim, widzą szansę w zleceniach dla Marynarki Wojennej.

– Ministerstwo Obrony Narodowej jest zdecydowane na zakup trzech okrętów podwodnych, wyposażonych w pociski manwerujące – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Jach, szef sejmowej komisji obrony narodowej. – Za kluczowe uważamy silne zaangażowanie polskiego przemysłu.

Są różne koncepcje. Francuska stocznia wojenna DCNS proponuje budowę pierwszego okrętu u siebie, a dwóch w Polsce. Niemiecka Thyssen Krupp Marine Systems mogłaby umiejscowić moce produkcyjne w Szczecinie. W grę wchodzi opcja budowy w Polsce okrętów również na eksport. Która zostanie wybrana? Według posła Jacha, decyzja powinna zapaść do końca przyszłego roku.

O wojskowe zlecenia chce powalczyć MSR „Gryfia”. Nawet 30 proc. przychodów mogłaby mieć z modernizacji jednostek MW.

– Wejście do programu modernizacji jest dużą szansą – mówił Marek Różalski, prezes „Gryfii”.

Tekst i fot. (ek)

Cały artykuł we wtorkowym „Kurierze Szczecińskim”.

 

 

 

Wojskowe zlecenia szansą dla stoczni [GALERIA] Wojskowe zlecenia szansą dla stoczni [GALERIA] Wojskowe zlecenia szansą dla stoczni [GALERIA] Wojskowe zlecenia szansą dla stoczni [GALERIA] Wojskowe zlecenia szansą dla stoczni [GALERIA] Wojskowe zlecenia szansą dla stoczni [GALERIA] Wojskowe zlecenia szansą dla stoczni [GALERIA] Wojskowe zlecenia szansą dla stoczni [GALERIA]

Komentarze

Adrian
Cześć wszystkim. Co sądzicie o pomyśle? Czytając o wzmiance dopuszczenia niemieckiej lub francuskiej stoczni na terenach byłej Szczecińskiej. Jeśli ktoś rozważa takie rozwiązanie musi się liczyć z tym, że ten obcy kapitał sąsiadów będzie chciał posiadać wieloletnie umowy dzierżawy, Aby zabezpieczyć interesy dla rodzimych inwestorów należałoby w przemyślany sposób skonstruować umowę udostępnienia tych terenów. W innym razie nasi specjaliści stoczniowi z regionu będą generowali zyski dla obcych koncernów. Fakt, że pojawiły by się nowe miejsca pracy. Panowie z MON-u byle nie po trupach do celu, te łodzie podwodne nie zapewnią nam ochrony, no chyba że głowice manewrujące będą tymi najgroźniejszymi. Zgadzam się w jednym, że armia może być tym stymulatorem biznesu, tylko wybaczcie ale do tego trzeba dialogu z biznesem i światem nauki. MON musi przestać myśleć jak władca rozdający karty, a zacząć myśleć jak partner rynkowy. Pozdrawiam i Wesołych Świąt!
2016-12-20 11:40:35
Bonno
Co tam okręty podwodne od razu brać się za lotniskowce dla US Navy to dopiero będzie sensacja. A jako produkcja uboczna statki ale kosmiczne !!!!
2016-12-20 08:04:47
Robert
Tusk ściągał do Szczecina Katarczyków, a PiS-iory chcą łodzie podwodne budować, zaś tymczasem Maciarewicz anulował trzy duże kontrakty na remonty kapitalne jednostek Marynarki Wojennej, bo pewnie musi mieć kasę na prywatne wojsko.
2016-12-20 07:49:11
Kalafior
Chcą stworzyć dobrze prosperujący przemysł stoczniowy na Pomorzu Zachodnim, tylko wychodzi na to, że najprawdopodobniej będzie to przemysł francuski lub niemiecki.
2016-12-20 07:36:47

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie