Porozumienie o współpracy centrów nauki podpisali w poniedziałek 21 maja w Stargardzie samorządowcy ze Szczecinka, Wałcza, Świdwina, Szczecina i Stargardu. Celem przedsięwzięcia jest m.in. wymiana doświadczeń, organizacja wspólnych wydarzeń i konkursów popularyzujących naukę, udział w konferencjach i targach gospodarczych oraz wspólne wystawy, projekty badawcze i edukacyjne.
Na razie w Zachodniopomorskiem funkcjonuje tylko Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku. Wkrótce mają być jednak uruchomione podobne placówki w Wałczu (z pracowniami technicznymi), Świdwinie (promujące biologię, chemię, fizykę), Szczecinie (Morskie Centrum Nauki) oraz Stargardzie (nastawione na nauki przyrodnicze, zwłaszcza matematykę). Ten ostatni obiekt usytuowany będzie w zrewitalizowanym budynku przy ul. Chrobrego. Inwestycja zrealizowana zostanie wspólnie przez przedstawicieli STBS i SCK oraz miejskich samorządowców.
- W naszym województwie powstaje swego rodzaju klaster centrów nauki i to jest wyjątkowe - podkreśla Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. - Placówki mają współpracować, a nie konkurować ze sobą. Mają stać się lokalnymi atrakcjami, również w wymiarze turystycznym. Centra nauki to bardzo ważny element wewnętrznej infrastruktury edukacyjnej. Stwarzają szansę na to, aby młodzi ludzie interesowali się otaczającym światem i lepiej go rozumieli. ©℗
Tekst i fot. (gra)
Na zdjęciu: Porozumienie o współpracy centrów nauki podpisali w Stargardzie: Olgierd Geblewicz, Krzysztof Lis, Bogdan Wankiewicz, Mirosław Majka, Zdzisław Pawelec, Witold Jabłoński oraz Rafał Zając.