sobota, 08 sierpnia 2020.
Strona główna > Nauka > Ma 25 lat i pierwszego ambasadora

Ma 25 lat i pierwszego ambasadora [GALERIA]

Ma 25 lat i pierwszego ambasadora
Data publikacji: 2016-11-08 19:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:42
Wywietleń: 4598 169035

Były wojewoda – zachodniopomorski i szczeciński – Marek Tałasiewicz został pierwszym „Ambasadorem Wydziału Techniki Morskiej i Transportu”. Ten honorowy tytuł otrzymał we wtorek (8 listopada) podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego na wspomnianym wydziale, obchodzącym 25-lecie utworzenia.

Wydział Techniki Morskiej i Transportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w ciągu 25 lat doczekał się ok. 4 tys. absolwentów. Dziś studiuje na nim 400 osób. Zdobywają wiedzę na kierunkach: oceanotechnika, transport, inżynieria bezpieczeństwa, budowa jachtów oraz chłodnictwo i klimatyzacja. Wydział zatrudnia 55 pracowników, ma uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn.

Obchodzi 25-lecie, ale jego tradycje są dużo dłuższe. Najważniejsze daty i nazwiska przypomniał dziekan WTMiT, dr hab. inż. Maciej Taczała, prof. nadzw. ZUT-u. Mówił m.in. o wieloletnich związkach ze Stocznią Szczecińską oraz perturbacjach wynikających z jej upadłości (w roku 2002 i 2009). Obecnie nadzieje budzi jedna z tzw. Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, czyli innowacyjne technologie morskie w zakresie specjalistycznych jednostek pływających, konstrukcji morskich i przybrzeżnych oraz logistyki opartej o transport morski i śródlądowy.

– Jej punkty odpowiadają specjalizacjom badawczym naszego wydziału – zauważył prof. Taczała.

Rektor ZUT-u, prof. Jacek Wróbel, gratulując jubileuszu, podkreślił znaczenie WTMiT. Stwierdził, że istnieje niewiele wydziałów, które kształcą na kierunkach ważnych dla gospodarki morskiej.

– Jeśli gospodarka morska ma się rozwijać, musi mieć naukowe przedpole i zaplecze – mówił Marek Tałasiewicz, któremu nadano honorowy tytuł „Ambasadora Wydziału techniki Morskiej i Transportu”. 

Rektor i dziekan wręczyli listy gratulacyjne wyróżniającym się studentom WTMiT. Później ślubowanie złożyli studenci pierwszego roku. Powitała ich Ewelina Fabisiak z samorządu studenckiego. Wykład inauguracyjny „Szlak wodny Berlin – Szczecin – Bałtyk jako szansa dla regionu transgranicznego” wygłosił kpt. j. dr inż. Zbigniew Zbroja. (ek)

Fot. Ryszard PAKIESER

Ma 25 lat i pierwszego ambasadora Ma 25 lat i pierwszego ambasadora Ma 25 lat i pierwszego ambasadora Ma 25 lat i pierwszego ambasadora Ma 25 lat i pierwszego ambasadora Ma 25 lat i pierwszego ambasadora Ma 25 lat i pierwszego ambasadora Ma 25 lat i pierwszego ambasadora Ma 25 lat i pierwszego ambasadora Ma 25 lat i pierwszego ambasadora Ma 25 lat i pierwszego ambasadora Ma 25 lat i pierwszego ambasadora Ma 25 lat i pierwszego ambasadora Ma 25 lat i pierwszego ambasadora Ma 25 lat i pierwszego ambasadora Ma 25 lat i pierwszego ambasadora

Komentarze

BUEHEHE
Zostatał ambasadorem wydziału techniki morskiej i ..... wydział zaczął szybciej schodzić na psy. Kolo w zielonym kitlu go zamyka z uśmiechem na twarzy (ciekawe jaki ma w tym interes) Studiowanie tam to strata czasu. Oceanotechnika będzie na Akademii Morskiej miejmy nadziej że tam można się będzie czegoś sensownego nauczyć (w odróżnieniu od WTMiT)
2017-06-07 07:30:47
Talasiewicz bohaterem.
Znalem go jak byl Dziekanem do spraw studenckich na Instytucie Okretowym Politechniki Szczecinskiej a Maciej Taczala byl wtedy jego studentem na tym samym wydziale. Dzis jak bym spotkal Talasiewicza na ulicy to bym go nie poznal. Latka leca, ludzie co go dobrze znali i co naprawde wiedzieli co sie dzialo odchodza, z uplywem czasu legendy sa tworzone a medali na piersi przybywa. Mlode pokolenia maja teraz kogo podziwiac.
2016-11-11 19:05:36
Wesołe jest życie....
Na zdjęciu z medalem, uhonorowany ma bardzo radosną minę, aż tryska energią życiową.
2016-11-11 10:18:49
nowe
Ja propnuje Stocznie Szczecińską imieniem Adolfa Warskiego nazwać Stocznią imieniem Marka Tałasiewicza, za zasługi dla Polski i dla ludzi pracy
2016-11-10 23:07:33
komentator
A moze P.Talasiewicz wyjedzie do Charkowa by tam wstapic w prywatyzacje?moze tam mozna wiecej kasy zarobic?i obywatelstwo Ukrainskie dostac jak inny polityk PO Nowak co mial zegarki o duzej wartosci, Ukraina- wieksze szanse na biznes niz w Polsce, PS ciekawi mnie, czy na areszcie w ktorym byl Pan T. Uda sie zrobic interes jeszcze jakis interes polityczny?czy tylko juz wysoka emerytura dla polityka? A tak na koniec to chyba cieniutki ten wydzial uczelni, skoro ma takich ambasadorow? Moze profesorowie za dlugo tam pracuja i doszli do stanu transportu próžni? Próżnia wysysa bo jest podciśnienie i może tam są idee ekonomiczne gdzie nie ma przecieków,
2016-11-10 23:03:27
sokrates
Proszę Państwa, dlaczego studenci jak jamochłony, klaszczą podczas honorowania ludzi polityki, którzy jak łatwo sprawdzić przyczynili się do dewastacji szczecińskiego przemysłu morskiego, który został z podatków mieszkańców obywateli zbudowany, i co przesądzało o świetności Szczecina do tzw. transformacji ustrojowej, głownie. Dlaczego studenci nie zadają sobie elementarnego trudu zbadania biografii ludzi nagradzanych , począwszy do miejsca urodzenia,którzy mieli wpływ na dzisiejszą rzeczywistość, a więć defakto nędzę 90 procenta mieszkanców Szczecina i upadek świetności gospodarczej. Ta postawa kiedyś nazywana konformizmem czy koniunkturalizmem- dzisiaj jest określana porawnością polityczną. Poprawność polityczna dziś to nic innego jak zdrada idełów.Zdrada zasad współżycia spoełcznego. To jest porażka młodego czlowieka na starcie kariery zawodowej i społecznej. Co więcej, tp jest nie znając lementarnych faktow historycznych naraża ich samych na to, ze wcześniej czy później ta indyferentność uderzy w dzisjejszych młodych. Wówczas bedzie okrutne zdziwienie, ale na ratunek będzie za późno. Sprawdćie Drodzy Młodzi kto was uczy i dlaczego tak was uczy....?. Czy to nie jest zdrada białych kołnierzyków i gronostajów. Miejcie odwagę Drodzy Młodzi używać własnego rozumu. Chodzi o wypracowanie właśćiwego standardu postępowania. Chodzi i sprzeciwanienie się złu. Sapere Aude!!!Niech będzie waszą maksymą zawodową i osobistą!!!
2016-11-09 12:35:18
Wątpliwe gratulacje
To rzeczywiście, już innych kandydatów nie mieli? W Wikipedii napisali, że: "...W 1967 uzyskał tytuł inżyniera automatyki w Instytucie Politechnicznym w Charkowie...".
2016-11-09 09:17:17
Mietko
P. Tałasiewicz raczej inny wydział kończył niż powyżej napisany, to dość kuriozalne, ale skoro ze względów politycznych chce się uznać że majątek pokoleń Polaków jakim była Stocznia ma być własnością prywatną menedżerów o słusznym rodowodzie politycznym to powyższe układa się w całość. Najpierw skarb państwa powołał Stocznie a potem ją próbowano sprywatyzować a teraz skarb państwa ma uznać tę prywaryzacje? a może lepiej po prostu według listy politycznej zrobić przelewy pieniędzy zamiast bawić się w operacje prawne prywatyzacji? niech ci co mają być uposażeni politycznie zostaną wpisani na listę i każdemu według potrzeb a temu to miliard a temu to 10 miliardów i już i mamy podsumowanie ETHOSU S.
2016-11-08 21:38:59

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
33
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy bedziesz kupować pieczywo z chlebomatu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie