Piątek, 08 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Cenna współpraca przemysłu z nauką

Data publikacji: 15 listopada 2016 r. 06:05
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:42
Cenna współpraca przemysłu z nauką
 

Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wzbogacił się o nowoczesne Laboratorium Dynamiki Procesowej i Sterowania. Kosztem 70 tys. euro ufundowała je Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police SA.

Laboratorium mieści się w Instytucie Inżynierii Chemicznej i Procesów Ochrony Środowiska WTiICh ZUT.

- To kolejne nowoczesne laboratorium, które będzie służyć gospodarce i badaniom naukowym - powiedział prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT.

Stworzenie tej doskonale wyposażonej placówki to efekt współpracy szczecińskiej uczelni i Grupy Azoty Zakłady Chemicznych Police SA. W laboratorium mają się kształcić głównie słuchacze specjalności inżyniera procesów wytwarzania olefin. Będzie ono też służyć doskonaleniu pracowników przede wszystkim PDH Polska SA - spółki celowej Grupy Azoty „Police" powołanej do budowy instalacji do produkcji propylenu z propanu. Stąd na jego powstanie wyłożyła ona 70 tys. euro.

- Powstało miejsce, w którym studenci i kadra Instytutu będzie się mogła rozwijać się naukowo, a a także zdobywać praktyczne umiejętności- stwierdził prezes Grupa Azoty „Police", dr Wojciech Wardacki. - Police mają żywotny interes w bliskich relacjach z największą uczelnią techniczną w regionie, bo potrzebują wykształconych kadr z praktycznym przygotowaniem, gwarantujących bezpieczeństwo instalacjom zakładów. Chcemy się otwierać na lokalne środowisko, absolwentów szkół wyższych i średnich, by mieli u nas stabilne i bardzo dobrze płatne miejsca pracy.

Znajdujące się w laboratorium stanowiska dydaktyczne umożliwiają obserwowanie procesu powstawania polipropylenu i innych związków chemicznych. Studenci będą na nich mogli zdobyć nowe umiejętności „na sucho", co ułatwi im rozpoczęcie pracy na instalacjach przemysłowych.

(mag)

 

Fot. D.GORAJSKI

Na zdj.: Od lewej: dr Wojciech Wardacki - prezes Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA- i prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT, przecinają wstęgę podczas uroczystego otwarcia Laboratorium Dynamiki Procesowej i Sterowania. Towarzyszy im prof. Ryszard Kaleńczuk, dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@wsparcie
2016-11-15 21:31:00
za tzw. komuny nazywało się to m.in. "stypendiami fundowanymi"
Wsparcie
2016-11-15 07:40:57
Powinno być jak na Zachodzie, że biznes wspomaga uczelnię, potem przyjmuje takich studentów do pracy, ale z klauzulą, że muszą przepracować u nich co najmniej 5 lat.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA