Bioszkło jest elastyczne, wytrzymałe oraz sprężyste. Jest biodegradowalne i może być wykorzystywane do wydruku w 3D implantów tkanki chrzęstnej i drobnych kości. Opracowali je naukowcy z Imperial College London oraz University of Milano-Bicocca.
Jak informuje portal Centrum Druku 3D, bioszkło drukowane w 3D składa się z krzemionki i polimeru o nazwie polikaprolakton. Dzięki tej mieszance ma właściwości, które są idealne do produkcji chrzęści. To biokompatybilny materiał, który dzięki swojej wytrzymałości i giętkości, może być stosowany w leczeniu dysków międzykręgowych, których uszkodzenia wiążą się z ograniczeniami ruchu i ciężkim bólem.
Delikatna tkanka chrzęstna jest podatna na uszkodzenia i ciężko przywrócić ją do normalnego stanu. Jak wynika z badań, drukowane w 3D szkło może okazać się nie tylko materiałem łatwym do tworzenia implantów, ale również stymulować wzrost komórek chrzęstnych w ludzkich stawach.
- Bioszkło powstało w latach 60. ubiegłego wieku. Było stosowane podczas wojny wietnamskiej do leczenia kości weteranów. Nasze badania pokazują, że jego elastyczna wersja drukowana w 3D sprawdza się jako materiał o strukturze podobnej do tkanki chrzęstnej - wyjaśnia prof. Julian Jones z Imperial College London.
Bioszkło drukowane w 3D to zupełnie nowa generacja materiałów. Produkowane z niego stawy są - zdaniem badaczy - nawet tysiąc razy twardsze od naturalnych chrzęści, co eliminuje ich urazy. To materiał bazujący na nano i biostrukturach, proteinach i węglowodanach, który jest połączeniem nieorganicznej krzemionki z organicznym polimerem – polikaprolaktonem. (pap)
Fot. Dariusz Gorajski (arch.)